DZIŚ LANY PONIEDZIAŁEK

DZIŚ LANY PONIEDZIAŁEK

Kiedy wypada Lany Poniedziałek 2021 i co to za święto?

Lanym Poniedziałkiem zwyczajowo nazywa się drugi dzień Świąt Wielkanocnych w Polsce. Związany jest on ze zwyczajem polewania się w tym dniu wodą, co miało gwarantować pomyślność przez cały rok. Data świąt Wielkiej Nocy jest ruchoma, a co za tym idzie także Lany Poniedziałek, co roku wypada w innym terminie. Od czego jest to uzależnione? Otóż ustalanie daty Wielkanocy oparte jest o cykl lunarny. Dlatego też niedziela Zmartwychwstania Pańskiego zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W 2021 roku ten dzień to dokładnie 4 kwietnia. Lany Poniedziałek obchodzić będziemy dzień później, 5 kwietnia.

Lany Poniedziałek: tradycja

Święta Wielkanocne to najważniejsze święta w całym kalendarzu liturgicznym wyznawców religii chrześcijańskiej. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że to Boże Narodzenie jest huczniej obchodzone, to jeśli wziąć pod uwagę rangę pierwsze miejsce należy się Wielkanocy. Celebrujemy ją na pamiątkę męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który pokonał śmierć, aby zbawić wszystkich ludzi na ziemi.

Lany Poniedziałek to nazwa, która przylgnęła do drugiego dnia świąt i związana jest z ludową tradycją polewania młodych dziewcząt przez kawalerów. We współczesnych czasach zwyczaj ten wciąż jest zachowywany, ale w odmienionej formie i w zabawie uczestniczą zarówno młodzi jak i starsi, chłopcy i dziewczęta.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.