KIEDY TRZEBA KALIBROWAĆ ALKOMAT?

KIEDY TRZEBA KALIBROWAĆ ALKOMAT?

Kiedy trzeba kalibrować alkomat?

Pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu jest wiarygodny wyłącznie przy użyciu odpowiedniej klasy alkomatów. Pewność, że wynik z badania jest prawidłowy gwarantuje regularna kalibracja urządzeń. Wykonuje się ją w specjalnych serwisach, gdzie konfiguracji poddawane jest oprogramowanie alkomatów. Warto wiedzieć, kiedy dostosowywać alkomat, aby zyskać gwarancję jego właściwego działania. Co ile i gdzie można kalibrować urządzenie?

Co ile czasu trzeba kalibrować alkomat?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jaki czas dokonywać kalibracji alkomatu. Termin ten wynika bowiem z indywidualnych właściwości każdego urządzenia. Pewne jest jednak, że każde z profesjonalnych urządzeń do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wymaga regularnego serwisu. Informację na ten temat można znaleźć w karcie gwarancyjnej albo instrukcji obsługi. Oprócz danych na temat okresu kalibracji, sprawdzić można także liczbę pomiarów, jaką można dokonać do kolejnej wizyty w serwisie. Bywa, że alkomaty wyposażone są w wyświetlacze, na których pojawia się komunikat przypominający o konieczności kalibracji. Polecenie “CAL” lub “SER” powinno być znakiem, że urządzenie należy oddać do serwisu. Czy jednak każdy alkomat potrzebuje kalibracji?

W sprzedaży znaleźć można urządzenia, które według zapisów producenta nie potrzebują kalibracji. W praktyce oznacza to, że po ustalonej liczbie pomiarów alkomat nadaje się do wymiany. Istnieją bowiem urządzenia, których specyficzny rodzaj sensora uniemożliwia skuteczne dokonanie kalibracji. Po przeprowadzeniu określonej w instrukcji ilości badań sprzęt nie nadaje się więc do użycia. Wskazywane pomiary będą miały niską wiarygodność.

Kalibracja alkomatu nawet po kilkudziesięciu pomiarach

W praktyce częstotliwość kalibracji jest silnie powiązana z ceną alkomatu. Tańsze urządzenia półprzewodnikowe będą wymagały częstszych wizyt w serwisach, a ich pomiary będą nieprawidłowe już po kilkudziesięciu użyciach. Droższe urządzenia tego typu są w stanie wykonać między 200-300 badań bez wizyty w serwisie. Producenci zalecają jednak, aby bez względu na częstotliwość wykonywanych testów alkomaty kalibrować raz na sześć miesięcy.

Inny typ alkomatów to urządzenia elektrochemiczne o znacznie dłuższym okresie pomiędzy serwisowaniami. Tańsze z nich można kalibrować nawet co 500 pomiarów lub raz na 12 miesięcy. Droższe alkomaty są w stanie wykonać nawet do 4000 badań bez wizyty w serwisie, natomiast urządzenia profesjonalne mogą być kalibrowane nawet po wykonaniu większej ilości testów, niż 4000. Przed zakupem warto więc sprawdzić, jak wygląda kwestia kalibracji w przypadku wybranego alkomatu oraz porównać ją z własnymi potrzebami.

Gdzie można kalibrować alkomat?

Kalibracji alkomatu powinien dokonywać profesjonalny serwis, który wyposażony jest m.in. w symulator pomagający sprawdzić stan alkomatu i wiarygodność jego pomiarów. Można decydować się na punkty, które wystawiają świadectwo wzorcowania, jednak nie jest to konieczne. Dokument ten jest bowiem wydawany do alkomatów używanych przez służby mundurowe i nie jest konieczny przy korzystaniu ze sprzętu na własny użytek. Ile czasu trwa serwisowanie oraz jaki jest jego koszt?

W przypadku kalibracji alkomatu w Warszawie trwa ona jeden dzień roboczy, najczęściej kilka godzin. Cena usługi zależy natomiast od rodzaju sprzętu, który ma zostać dostosowany. Zwykle nie przekracza ona 150 złotych w przypadku profesjonalnych urządzeń.

Kalibracja alkomatu jest ważna dla możliwości przeprowadzania wiarygodnych pomiarów. Należy ją dokonywać zarówno, gdy chodzi o profesjonalny sprzęt, jak i urządzenia wykorzystywane na własny użytek. Prawidłowy wynik badania alkomatem pomaga bowiem w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji dotyczących m.in. prowadzenia pojazdu, czy pójścia do pracy. Zaufaniem należy obdarzać wyłącznie badania przeprowadzone za pomocą regularnie kalibrowanego sprzętu, przekazywanego do serwisu zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle proces ustawiania alkomatu nie trwa dłużej, niż jeden dzień roboczy, a jego koszt zależy od typu kalibrowanego sprzętu.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.