KONIEC Z PLASTIKIEM W TYM ROKU

KONIEC Z PLASTIKIEM W TYM ROKU

Koniec z plastikowymi sztućcami, patyczkami do uszu czy słomkami? Tak i to jeszcze w tym roku! To jednak jeszcze nie wszystko. Ze sklepów zniknie dużo więcej rzeczy. Wszystko przez unijną dyrektywę, która wprowadza zakaz sprzedaży jednorazówek. Od początku roku wszedł w życie także podatek od plastiku. Czy oznacza to wzrost cen? Czego nie kupimy już w naszych sklepach?

Koniec z plastikiem. Unia Europejska wprowadza nową dyrektywę

Koniec plastiku staje się faktem. Zgodnie w unijną dyrektywą w państwach należących do wspólnoty obowiązywać będzie zakaz sprzedaży jednorazówek. Ten wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Koniec sprzedaży plastiku zaplanowano od 3 lipca 2021 roku.

Państwa członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy do dnia 3 lipca 2021 r. Niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję – czytamy w unijnej dyrektywie.

Co się zmieni w naszym życiu? Okazuje, że od 3 lipca 2021 nie będzie można kupić w sklepie wielu rzeczy. Co dokładnie oznacza koniec z plastikiem?

To koniec plastiku w sklepach. Czego już nie kupimy?

Zakaz sprzedaży jednorazówek, czyli koniec plastiku dotyczy kilku przedmiotów. Od 3 lipca 2021 w sklepach nie kupimy:

  • patyczków higienicznych
  • plastikowych sztućców
  • plastikowych talerzy
  • słomek
  • mieszadeł do napojów
  • patyczków do balonów
  • pojemników na żywność
  • styropianowych kubeczków

Dodatkowo od początku roku obowiązuje tzw. podatek od plastiku. Kraje członkowskie muszą płacić za plastik niepoddany recyklingowi. Każdy kilogram będzie kosztować 80 eurocentów. Najwięcej z krajów UE zapłacą: Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania oraz… Polska. Wpływy z niego mają wesprzeć budżet Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa.

Zakaz sprzedaży jednorazówek w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej zauważalny. Od 2025 roku nakrętki i wieczka plastikowe będą mogły być używane tylko wtedy, jeśli zostaną przymocowane do butelek i pojemników na stałe. Dodatkowo butelki będą musiały być w 25 proc. wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu. Od 2030 roku – w 30 proc.

Według WWF co roku co najmniej 8 mln ton plastiku ląduje w oceanach.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.