NA KOLEI JEST BEZPIECZNIE – PODSUMOWANIE

Urząd Transportu Kolejowego przedstawił pierwsze podsumowanie danych bezpieczeństwa na kolei w 2018 roku.

O bezpieczeństwie transportu kolejowego świadczy m.in. miernik wypadkowości, który od kilku lat utrzymuje się na niskim poziomie. Spadł on nieznacznie mimo wzrostu prac eksploatacyjnych w ubiegłym roku. Aby podnieść świadomość w zakresie bezpieczeństwa na terenach kolejowych, Urząd prowadzi edukacyjną Kampanię Kolejowe ABC skierowaną do najmłodszych i ich opiekunów.

Od 2015 roku miernik wypadkowości utrzymuje się na poziomie poniżej 3. W 2018 roku wyniósł 2,52, czyli 0,04 punktu procentowego mniej niż w 2017 roku. Miernik wypadkowości to iloraz liczby wypadków na liniach kolejowych i pracy eksploatacyjnej (w mln poc-km). Ogólna liczba wypadków w minionym roku wyniosła 639 na liniach kolejowych i 125 na bocznicach. Zanotowano 4 poważne wypadki – o jeden więcej niż w 2017 roku. Wszystkie to wypadki na przejazdach – jedno zderzenie z ciężarówką, dwa z samochodami osobowymi i potrącenie rowerzystki. Aż o 53 zwiększyła się liczba wypadków, w których pociąg potrącił osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym. Takich sytuacji było 234 (181 w 2017 roku).

W 2018 roku nieznacznie spadła liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Takich zdarzeń na styku systemu kolejowego i drogowego w 2018 roku było 230, o 5 mniej niż w 2017 roku. Spadła też liczba wypadków na przejazdach kategorii A z 13 w 2017 roku do 3 w 2018 roku. Dane te dotyczą linii kolejowych i bocznic.

W minionym roku wzrosła liczba zdarzeń, takich jak niezatrzymanie się pociągu przed sygnałem stój i wypadków związanych z prowadzonymi modernizacjami linii kolejowych. Mniej zaś odnotowano wypadków wynikających z nieprawidłowości w układaniu drogi przebiegu pociągu przez dyżurnego ruchu – było ich 27 (35 w 2017 roku). Zdecydowanie mniej zdarzeń komisje kolejowe kwalifikowały do kategorii związanej z klęskami żywiołowymi. W 2017 roku takich wypadków było 15, a w 2018 roku już tylko 2.

Ostatnie dane pokazują, że nadal największym obciążeniem dla systemu kolejowego są wypadki na przejazdach i potrącenia na tzw. dzikich przejściach. Aby przeciwdziałać takim zdarzeniom, podejmujemy wiele działań, w tym edukujemy dzieci i młodzież, realizując Kampanię Kolejowe ABC – mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Mamy nadzieję, że bezpośrednio przełoży się to na jeszcze większą świadomość w zakresie bezpieczeństwa na kolei – dodaje.

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców, realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego. Propaguje zasady bezpieczeństwa dotyczące korzystania z transportu kolejowego oraz wzorce odpowiedzialnego zachowania na obszarach stacji, przystanków i przejazdów kolejowych. Lekcje w ramach Kampanii Kolejowe ABC realizowane są na terenie gmin, w których doszło do wypadków i niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych czy tzw. dzikich przejściach. Bezpieczeństwo w pobliżu torów jest także tematem spotów edukacyjnych emitowanych w stacjach telewizyjnych, kinach, pociągach i na portalach internetowych. Autorzy kampanii popularyzują właściwe zachowania na kolei również za pomocą kanałów społecznościowych i popularnych wśród dzieci vlogerów. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.