NIEBEZPIECZNE POCAŁUNKI, CZYLI CO PRZEKAZUJE PALACZ

NIEBEZPIECZNE POCAŁUNKI, CZYLI CO PRZEKAZUJE PALACZ

Wydawać by się mogło, że pocałunki są niegroźne, ale w przypadku palaczy sprawa wygląda zgoła inaczej. Okazuje się, że tuż po wypaleniu papierosa do jamy ustnej, czy płuc trafiają szkodliwe substancje znajdujące się w dymie, powstające podczas spalania tytoniu. Mieszają się one ze śliną i florą bakteryjną jamy ustnej palacza, a wraz z pocałunkiem przechodzą z ust do ust. Z pewnością dla życiowych partnerów palaczy to powód do zmartwień, zwłaszcza w Walentynki.

Uzależnienie, które niszczy związki

Mieszkańcy Ostródy z pewnością wyczekują Walentynek i nic w tym dziwnego. Przecież w tym wyjątkowym dniu możemy świętować uczucie dwóch, bliskich osób. Oczywiście pary miewają kłopoty, ale czy zdawaliście sobie sprawę, że palenie papierosów może przyczynić się do rozpadu związku? Tak, to prawda. Jak donoszą naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, uzależnienie od palenia to jeden z głównych czynników rozpadu związków. Z zebranych danych jasno wynika, że ryzyko rozpadu związku, w których tylko jeden partner jest palaczem jest nawet o 90% wyższe niż wśród par, w których obie osoby palą, czy żaden z nich.

Palenie papierosów odbija się również na zawieraniu małżeństw. Na podstawie badań, przeprowadzonych przez naukowców z Columbia University w Nowym Jorku wynika, że w przypadku par, w których obydwoje z partnerów pali papierosy, małżeństwem kończy się zaledwie 1 na 10 związków. Najmniejsze szanse na obrączkę na palcu mają palaczki, które pozostają w związku z niepalącym partnerem – małżeństwem kończy się 1 na 16 takich związków. W przypadku związków tworzonych przez niepalących partnerów, małżeństwem kończy się aż 7 na 10 z nich. Jaki jest powód? Odstraszający zapach dymu papierosowego.

Z całą pewnością lepiej jest całkowicie rzucić papierosy i pożegnać się na zawsze z nałogiem. Jeżeli jednak z tej jednej rzeczy nie potraficie zrezygnować, rozważcie mniej szkodliwą alternatywę – elektroniczny papieros czy podgrzewacz tytoniu typu IQOS.

Globalny problem

Jak donosi CBOS w Polsce papierosy pali aż 8 milionów osób, czyli co czwarty, dorosły Polak! Niestety, wskutek rozwoju chorób związanych z paleniem papierosów, każdego roku umiera prawie 67 000 Polek i Polaków, czyli dwa razy tyle co liczba mieszkańców Ostródy! Niebezpieczną konsekwencją palenia i biernego palenia jest POChP (przewlekła, obturacyjna choroba płuc). W naszym kraju choruje na nią około 2 milionów palaczy. Rocznie umiera na nią blisko 15 000 z nich.

Jeżeli te dane Cię nie przekonują to musisz poznać prawdę o nikotynie i dymie papierosowym. Okazuje się, że owiana złą sławą nikotyna nie jest problemem. Owszem uzależnia, ale szkodliwy jest właśnie dym. Z resztą jego temat jest dość często poruszany przez środowisko medyczne. Oto co mają do powiedzenia:

(…) Dym tytoniowy oddziałuje szkodliwie na układ pokarmowy. Mówi się o tym, że palacze papierosów od półtora do dwóch razy częściej niż osoby niepalące zapadają na raka żołądka. Mają też większe ryzyko nowotworu trzustki. Mają gorsze poczucie smaku i odbiór zapachów niż niepalący. Zawarte w dymie tytoniowym substancje bezpośrednio drażnią mięśniówkę żołądka, sploty podśluzówkowe, powodują niewydolność mechanizmów sterujących perystaltyką jelit, w związku z czym dochodzi do zarzucania treści żołądkowych, bo palenie nasila refluks żołądkowo-przełykowy. U osób długotrwale palących papierosy przejście na produkty typu heat-not-burn [tzw. podgrzewacze tytoniu – dop. red] może natomiast potencjalnie zmniejszyć ten niekorzystny wpływ na zdrowie (…)” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.

Zamień papierosa na alternatywę

E-papierosa lub podgrzewacz tytoniu typu IQOS. Czym jest IQOS? To elektroniczne urządzenie, które podgrzewa tytoń (do temperatury poniżej 350 stopni), ale go nie spala. Wytwarzany aerozol zawiera nikotynę. W dymie z papierosa jest aż 7000 substancji chemicznych, przy czym 93 z nich uznaje się za szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe, a około 70 za rakotwórcze. W aerozolu IQOS-a nie ma ciał smolistych, bo nie ma spalania.

IQOS nie pozostawia przykrego zapachu na włosach, ubraniach. Od jego stosowania nie żółkną zęby, paznokcie. Można z niego korzystać w domu – nie wytwarza żaru, nie zostawia popiołu, nie pozostawia uporczywego zapachu na firankach, w pomieszczeniach. Palaczu, jeżeli nie jesteś w stanie pożegnać się z nałogiem raz na zawsze rozważ jego mniej szkodliwą alternatywę– podgrzewacz tytoniu typu IQOS czy elektroniczny papieros.

7 komentarzy

zmiany bywają trudne, ale rzucenie palenia to dobry kierunek. nie palę kilka lat i jakoć za tym nie tęsknie.

Właśnie! Palę iqosa bo zdawałam sobie sprawę, że to będzie trudne zadanie, zwłaszcza, że moim znajomi palą.

dlatego przerzuciłam się na iqosa bo wiedziałam, że nie podołam. zwłaszcza jak w pracy wszyscy idą zapalić, a ja praktycznie sama zostaję.

Tak, ale raczej na plus. Nie śmierdzą mi ciuchy i włosy. A jak wracam do domu i mam ochotę zapalić to nie muszę nigdzie wychodzić.

ja czuje roznice, ale jak najbardziej na plus. palac iqosa nie smierdza mi ubrania, wlosy czy zaslony w domu.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.