POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI – GENEALOGIA W ROLI GŁÓWNEJ

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI - GENEALOGIA W ROLI GŁÓWNEJ

Nie dawno na FB powstała grupa miłośników historii własnych przodków.

Donata Stremplewska założyła ją pod nazwą: Genealogia Warm-Mazurskie —> https://www.facebook.com/groups/355328595307445/

Panią Donatę zapytaliśmy o to, co było przyczyną i impulsem do założenia takiej grupy na portalu społecznościowym.

Moja przygoda z genealogią rozpoczęła się  w chwili, kiedy przypadkowo w dokumentach natknęłam się na akt zgonu Prababci. Zdałam sobie wtedy sprawę, że nic nie wiem na temat swojej Rodziny… Jakie były ich losy, skąd pochodzili moi przodkowie. W głowie zrodziło się wiele pytań, na które nie znałam odpowiedzi. 

Na Facebook odnalazłam grupę genealogiczną, gdzie „wrzuciłam” wspomniany akt z prośbą o pomoc, od czego zacząć, gdzie szukać informacji ? Odzew był natychmiastowy. Szczególnie muszę tutaj podziękować Marcinowi Rybickiemu z Tomaszowa Lubelskiego, który jest moderatorem na Portalu Genealogicznym Lubelskie Korzenie. To Marcin nauczył mnie „stawiać pierwsze kroki” w genealogii. Za Jego pomoc jestem ogromnie wdzięczna.

Tak Marcin pisze o moim drzewie genealogicznym : „Twoi przodkowie, ich pochodzenie, wyznanie, miejsca zamieszkania, zawody to jedna z najbardziej intrygujących historii genealogicznych jaka mi się ostatnio przytrafiła.”

Rzeczywiście ma rację, losy mojej Rodziny są bardzo intrygujące i wciągające, a niekiedy tragiczne. Jestem dumna ze swojego drzewa genealogicznego, które nadal rośnie. Przybywają kolejni członkowie mojej  Rodziny. Czasami zabrnę w ślepa uliczkę, ale wiem, że nie należy się poddawać. To proces czasochłonny. Szczególnie tak jak w moim przypadku, kiedy to przodkowie wielokrotnie migrowali. Wbrew pozorom dostęp do dokumentów zza granicy nie jest problemem. Tamtejsze archiwa działają na identycznych zasadach jak nasze w kraju. Genealogia to dla mnie przede wszystkim pasja, która nauczyła mnie cierpliwości oraz wytrwałości. To ekscytująca wycieczka w przeszłość. 

Pierwsze zdigitalizowane metryki pojawiły się w sieci około 5 lat temu. Teraz wystarczy parę „kliknięć”, aby odnaleźć np. świadectwo narodzin. Wcześniej nie obyło by się bez wizyty w odpowiednim urzędzie bądź parafii.                                                                            

Proces tworzenia swojego drzewa najlepiej zacząć od siebie. Przejrzeć stare zdjęcia (często były podpisywane ), odwiedzić babcie, dziadków, wujków i ciocie. Rozmowa z członkami rodziny jest bezcenna i dostarcza wiele cennych informacji. Genealogia opiera się na dokumentach, więc należy postarać się je zdobyć. Odpisy aktów urodzenia, małżeństw oraz zgonów można uzyskać w USC. Pamiętajmy jednak o ustawie o ochronie danych osobowych, która obejmuje akta urodzeń sporządzone później niż  100 lat wstecz oraz akta małżeństw i zgonów sporządzone później niż 80 lat temu. Dzięki wielu projektom wprowadzanym przez Archiwa Państwowe można przeszukać księgi metrykalne nie wychodząc z domu. Jedną z największych baz jest strona https://szukajwarchiwach.pl/. Liczba zamieszczonych tu skanów sięga dziesiątek milionów. Akta z Olsztyna i okolic znajdziemy pod adresem http://olsztyn.ap.gov.pl/baza/szukaj.php . Największą bazą na świecie, która gromadzi materiały z całego świata  jest portal https://www.familysearch.org/ zarządzany przez Mormonów. Obecnie posiada ponad miliard (!) zdjęć. Serwis jest bezpłatny, ale wymaga logowania. Kolejną stroną warta uwagi jest strona http://metryki.genealodzy.pl/.Wszystkie bazy są regularnie uzupełniane o nowe materiały. Czasami może się zdarzyć, że nie znajdziemy swojego przodka. Mogły nie zachować się dokumenty z danej parafii czy urzędu, nazwisko naszego przodka brzmiało inaczej bądź zwyczajnie dana parafia nie została jeszcze zindeksowana. Większość dokumentów, z którymi styka się genealog, to rękopisy. Dokumentacja tworzona w poprzednich wiekach na terenie obecnej Polski powstawała w różnych językach, m.in. niemieckim, rosyjskim i łacińskim. Wynika stąd trudność w odczytaniu zawartych w nich informacji. Na Facebook istnieją grupy, gdzie członkowie pomagają w odczytaniu, a także w tłumaczeniu dokumentów, które sprawiają nam trudność. Istnieje także podział takich grup na regiony Polski. Jest grupa łódzkie, podlasie czy mazowieckie. Brakowało mi regionu Warmii i Mazur, bo to tutaj rozpoczęła się historia kolejnego pokolenia mojego rodu.

Wszystkich zainteresowanych genealogią i tych , którzy planują wycieczkę w przeszłość serdecznie zapraszam. Grupa powstała z myślą o tych, którzy interesują się genealogią i budują swoje drzewo genealogiczne. To miejsce pomocy potrzebującym wsparcia i podpowiedzi, miejsce wymiany informacji oraz chęć podzielenia się doświadczeniami. Tutaj  można znaleźć informacje praktyczne każdej fazy poszukiwań. https://www.facebook.com/groups/355328595307445/.

 

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” –Wisława Szymborska 

 

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.