ROZWIĄZANIE UMOWY Z DEWELOPEREM – JAKIE MAMY MOŻLIWOŚCI

ROZWIĄZANIE UMOWY Z DEWELOPEREM - JAKIE MAMY MOŻLIWOŚCI

 

Planujesz zakup mieszkania od dewelopera? Jedną z umów, jaką podpiszesz, będzie umowa deweloperska. Powinieneś zadbać o to, aby znalazły się w niej zapisy, które umożliwią Ci jej rozwiązanie.

Czy można rozwiązać umowę z deweloperem?

Tak, jest to możliwe. Umowę możesz rozwiązać na dwa sposoby – powołując się na przepisy tzw. ustawy deweloperskiej lub wykorzystując przewidziane w umowie prawo do jej rozwiązania. Z reguły deweloperzy w Ostródzie https://rynekpierwotny.pl/deweloperzy/s/ostroda/ zabezpieczają swoje interesy i dlatego powinieneś zadbać o to, aby treść umowy uwzględniała Twoje prawo do rozwiązania umowy z przyczyn innych niż wskazane w ustawie.

Ustawa deweloperska umożliwia rozwiązanie umowy deweloperskiej m.in. wówczas, gdy:

● umowa nie zawiera wymaganych informacji,

● informacje w umowie nie są zgodne z informacjami w prospekcie informacyjnym,

● deweloper nie doręczył prospektu informacyjnego z załącznikami.

Oznacza to, że ustawa deweloperska nie przewiduje możliwości rozwiązania umowy z deweloperem, gdy klient obawia się o swoją finansową przyszłość (np. gdy w związku z pandemią COVID-19 stracił pracę). Także zmiana życiowych planów nie została uwzględniona w ustawie. Rozwiązanie umowy deweloperskiej z takich przyczyn nie musi być jednak niemożliwe.

Jeżeli powodem, dla którego chcesz rozwiązać umowę deweloperską, jest np. podwyżka podatku od towaru i usług (VAT), to prawdopodobnie będzie to możliwe. Większość firm deweloperskich stosuje zapis, zgodnie z którym w takiej sytuacji klientowi przysługuje możliwość odstąpienia od umowy.

Czym jest i na czym polega cesja umowy deweloperskiej?

Jedną z możliwości, aby rozwiązać umowę deweloperską, jest znalezienie kupca na mieszkanie w budowie. Wówczas Ty, jako strona umowy deweloperskiej, możesz przenieść swoje prawa i obowiązki na znalezioną osobę – jest to cesja umowy deweloperskiej. Aby jednak mogło do niej dojść, potrzebna będzie zgoda firmy deweloperskiej.

Czy cesja umowy deweloperskiej jest opłacalna? Owszem. Z reguły po upływie roku czy dwóch lat mieszkanie w budowie zyskuje na wartości. Wynika to z trendu, który na rynku nieruchomości można obserwować od wielu lat. Inaczej mówiąc, cesja umowy deweloperskiej może być sposobem na rozwiązanie umowy deweloperskiej bez uszczerbku finansowego, a w niektórych sytuacjach może wiązać się nawet z zarobkiem.

Jak zabezpieczyć swoje interesy przy zakupie mieszkania?

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo. Aby to zrobić:

● dokładnie sprawdź dewelopera – musisz upewnić się, że firma nie jest zadłużona i działa legalnie,

● sprawdź inwestycję – istotne jest m.in. to, co powstanie wokół budynku, w którym docelowo zamieszkasz,

● przeanalizuj zapisy umowy deweloperskiej – treść tego dokumentu możesz negocjować z przedstawicielem dewelopera.

Jeżeli nie chcesz mieć problemów z ewentualnym rozwiązaniem umowy deweloperskiej poprzez cesję, zadbaj o to, aby zgoda dewelopera na cesję znalazła się w treści tego dokumentu. W ten sposób nie będziesz musiał występować o nią na późniejszym etapie, gdy będziesz zmuszony zrezygnować z mieszkania.

Cesja umowy deweloperskiej to jedna z możliwości rezygnacji z zakupu mieszkania. Wprowadzając do umowy korzystne dla Ciebie zapisy, możesz uniknąć sytuacji, w której będziesz zmuszony podpisać akt notarialny i tym samym kupić nieruchomość.

foto: Pixabay

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.