JAK SIĘ ZACHOWAĆ, GDY SPOTKASZ W LESIE MŁODE ZWIERZĘ?

JAK SIĘ ZACHOWAĆ, GDY SPOTKASZ W LESIE MŁODE ZWIERZĘ?

Zima odpuszcza, ciepłych dni co raz więcej.

Amatorów pieszych i rowerowych wycieczek po lesie jest co raz więcej. Tereny mazur są bogate i różnorodne pod kontem fauny i flory. W marcu pojawiają się już pierwsze młode dzikich zwierząt. Nie każdy jednak wie, jak się odpowiednio zachować, gdy natkniemy się „maluszka”. Lasy Państwowe podpowiadają, jaką przyjąć postawę w momencie napotkania młodych zwierząt.

Praktycznie wszystkie zgłoszone wypadki znalezienia „porzuconego” młodego zwierzęcia to fałszywy alarm. Nie należy zbytnio zbliżać się do takich zwierząt, dotykać ich i pod żadnym pozorem zabierać ich z lasu. Pozostawianie młodych zwierząt samych, np. zajęcy, saren czy dzików, to nie brak dbałości o potomstwo ze strony rodziców, ale wręcz przeciwnie – objaw troski o ich byt. To wypracowana przez zwierzęta strategia przetrwania: młode zwierzę nie wydziela intensywnego zapachu, więc nie wyczują go drapieżniki, mało się porusza i ma maskujące ubarwienie, co zapewnia mu ochronę. Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników. Matka dyskretnie obserwuje młode, a zbliża się do nich tylko na czas karmienia.

Zabierając z lasu małą sarnę na oczach jej matki wyrządzamy jej wielką krzywdę. Takie „uratowane” zwierzę w zasadzie nie ma szans na wychowanie wśród ludzi i powrót do naturalnego środowiska. – czytamy na portalu Lasy Państwowe

 

 

Źródło: www.lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.