PRZYSIĘGA WOJSKOWA W 42 BLP

PRZYSIĘGA WOJSKOWA W 42 BLP

Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg. „

19 lipca w obecności dowódcy Brygady płk Mirosława Brysia, oraz dowódcy 42. Batalionu Lekkiej Piechoty ppłk Waldemara Szymczaka 38 ochotników wypowiedziało słowa Roty Przysięgi Wojskowej. Uroczystość odbyła się na terenie jednostki w Morągu, gdzie swoją siedzibę ma 42. Batalion Lekkiej Piechoty. Wśród 38, (w tym 10 kobiet) ochotników znaleźli się m.in. kierowca ciężarówki, instruktor fitness, przedstawiciel farmaceutyczny, mechanik oraz mistrz produkcji. Wczorajsza uroczystość była pierwszą przysięgą warmińsko – mazurskich Terytorialsów w dobie panującej pandemii, jednak mimo obostrzeń sanitarnych uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Przed bramą jednostki czekała ustęskniona rodzina.

Nowi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zasilą szeregi czterech batalionów wchodzących w skład warmińsko-mazurskiej brygady. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. ‚Szczerbiec’ powstała w 2017 r. Rejonem Brygady jest województwo Warmińsko-Mazurskie.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Obecnie trwa nabór ochotników do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Zainteresowani służbą w OT powinni zgłosić się do właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień.

1 comments

Nie licząc tych kilku jednostek specjalnych, pierwszego rzutu, to wojsko skończyło się po 1989 roku. Teraz to wojsko, to wojsko Królowej Jadwigi. Teraz taki żołnierz, stojąc na posterunku, będzie klikał na Facebooku! 🙂 A jak mu zabiorą komórkę, to strzeli sobie w łeb! To pokolenie jest stracone dla Polski. Większość to takie sieroty! Byłem w prawdziwym woju jeszcze za tak zwanej komuny! 1977-79! Miesiąc lub nawet trzy miesiące poligonu! W zimę! Wtedy, za komuny, takie jednostki nazywały się OTK, teraz jest WOT, czyli to samo, tylko w innym opakowaniu! Wówczas to wojsko było wykorzystywane do różnych prac na rzecz jednostki i miasta. Nawet dostawali jakieś pieniądze po wyjściu z wojska. Z czym do ludu?

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.