APLIKACJA ”NIEBIESKI WIELORYB” DOTARŁA DO OSTRÓDY

W Komendzie Powiatowej Policji w Ostródzie jest prowadzone postępowanie w kierunku nakłaniania osoby małoletniej do targnięcia się na własne życie tj. art. 151 kodeksu karnego.

Zawiadomienie w sprawie złożone została przez matkę dziecka, które miało związek z tą grą. Z zebranych przez policjantów informacji wynika, że inne osoby w wieku 12-14 lat również miały kontakt z tą aplikacją i wykonywały niektóre zadania. Policjanci w tej sprawie zbierają materiał dowodowy. W związku z powyższym Policja nie może udzielać szerszych informacji na temat prowadzonego postępowania. Ma to również na celu ochronę dóbr osób małoletnich pokrzywdzonych w tej sprawie. Wkrótce w tej samej sprawie zostanie wszczęte śledztwo, a gospodarzem postępowania będzie prokuratura.

Komenda w Ostródzie będzie podejmować działania profilaktyczne zarówno skierowane do młodzieży, jak i rodziców.

 

Zjawisko funkcjonuje pod kilkoma nazwami – „Niebieski wieloryb” lub „Blue Whale Challenge”. W każdym przypadku chodzi o grę w której rzekomy “opiekun” nakazuje danej osobie przez 50 dni wykonywać określone polecenia. Chodzi m.in. o wstawanie o nietypowych porach czy dokonywanie samookaleczeń. Ostatnim zadaniem ma być popełnienie samobójstwa. Gra prawdopodobnie przyczyniła się już do śmierci około 130 młodych osób. “Niebieski wieloryb” stał się modny przede wszystkim w Rosji.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.