ĆWICZENIA DOWÓDCZO – SZTABOWE: “SŁUŻBY W AKCJI – OSTRÓDA 2017”

Pożar w areszcie śledczym, uwolnienie się i ucieczka trzech uzbrojonych więźniów, wtargnięcie do pobliskiej szkoły, ewakuacja uczniów,  szturm zespołu taktycznego na terenie szkoły, wymiana ognia i realistyczne odbicie zakładnika to tylko część scenariusza ćwiczeń dowódczo-sztabowych zorganizowanych przez służby, podmioty ratownicze oraz formacje umundurowane z powiatu ostródzkiego.

O godz. 9:15 do dyżurnego ostródzkiej powiatówki dociera informacja, że podczas pożaru na terenie Aresztu Śledczego w Ostródzie doszło do uwolnienia się trzech niebezpiecznych  więźniów. Jako pierwszy na miejsce zostaje skierowany patrol z bronią długą. Bezpośrednio po dojeździe na miejsce między policjantami a uciekinierami dochodzi do konfrontacji. W trakcie strzelaniny między więźniami a funkcjonariuszami policji i aresztu śledczego zostaje ranny jeden ze sprawców. Dwóch pozostałych uzbrojonych w karabin maszynowy i nóż ucieka do pobliskiej podstawówki. Miasto zostaje zablokowane w rejonie zagrożenia przez funkcjonariuszy policji i straży miejskiej a szkoła otoczona kordonem uzbrojonych funkcjonariuszy. Straż pożarna gasi skutecznie pożar w areszcie, ratownicy medyczni Pogotowia  Ratunkowego w Ostródzie obsługują rannych. Na miejscu powstałego publicznego zagrożenia pojawia się pojazd sztabowy Policji z dowódcą koordynującym poszczególne czynności służbowe. Osadzeni po wejściu do szkoły, przy użyciu siły, biorą zakładnika. Przez okno strzelają do ukrywających się w polu widzenia policjantów. Na korytarzu gdzie znajdują się sprawcy dochodzi do wymiany ognia a następnie szturmu przez Nieetatowy Zespół Taktyczny KPP w Ostródzie. W trakcie akcji zostaje wyeliminowany niebezpieczny więzień terroryzujący zakładnika nożem a poszkodowany ranny – odbity. Policjanci udzielają pomocy przedmedycznej poszkodowanym przekazując rannych po chwili działającym w odwodzie ratownikom Polskiego Czerwonego Krzyża z Ostródy. Trzeci, najbardziej niebezpieczny uciekinier z aresztu, bo posiadający i wykorzystujący broń długą, wyskakuje przez okno i siłowo przejmuje samochód osobowy z kierującym, który staje się kolejnym zakładnikiem. Następnie strzelając w kierunku policjantów wyjeżdża na główną drogę i kieruje się w kierunku wyjazdu z miasta. Po kilkuset metrach natrafia na punkt kontrolno-blokadowy z kolczatką, który przejeżdża niszcząc opony. Czas, który minął od początku zajścia pod aresztem pozwolił na dojazd w miejsce zagrożenia grupie realizacyjnej Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Olsztyna, która dokonuje ostatecznego ataku na uzbrojonego  sprawcę i sukcesem kończy ćwiczenie odbijając zakładnika i eliminując ostatnie zagrożenie…

 

Tak właśnie w ogólnym opisie wyglądał scenariusz wielowątkowych ćwiczeń dowódczo-sztabowych przeprowadzonych 27 października br. w Ostródzie. Działania odbyły się na tzw. ” żywym organizmie” czyli w dzień powszedni, w warunkach miejskich, z wykorzystaniem broni i amunicji oraz technicznych środków pozoracji pola walki. Celem wspólnego przedsięwzięcia o nazwie: „Służby w akcji – Ostróda 2017” było skoordynowanie współdziałania podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, porządek publiczny oraz ratowanie życia ludzkiego w przypadku wystąpienia na terenie powiatu, m.in zdarzeń o charakterze terrorystycznym.

 

Bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń, koordynatorzy i przedstawiciele kierownictwa wszystkich zaangażowanych służb biorących udział w przedsięwzięciu, tzn. Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie, Aresztu Śledczego w Ostródzie, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Olsztynie, Pogotowia Ratunkowego w Ostródzie, Komendy Straży Miejskiej w Ostródzie, Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostródzie, Zarządzania Kryzysowego Powiatu Ostródzkiego dokonali podsumowania oraz omówienia i analizy przeprowadzonych czynności służbowych w rejonie zagrożenia. Zrealizowane zadanie uznano za niezbędne do prawidłowego kształtowania wspólnego algorytmu koordynacyjnego działania lokalnych służb w sytuacji kryzysowej lub wystąpienia innego realnego i masowego zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Foto/Video: Łukasz Kalinowski

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.