ĆWICZENIA KOMENDANTA POWIATOWEGO “LAS DOBROCIN 2022”

W piątek 22 lipca odbyły się ćwiczenia ostródzkiego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej pod kryptonimem „Las Dobrocin 2022”. Manewry przeprowadzono na terenie Nadleśnictwa Dobrocin.

W ćwiczeniach udział wzięli strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie, Wojskowej Straży Pożarnej z Morąga i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Miłomłyna, Małdyt, Łukty, Jarnołtowa oraz Wielkiego Dworu.

Jednym z elementów ćwiczeń była współpraca straży pożarnej z innymi podmiotami, w tym przypadku ze służbami leśnymi. Leśnicy z Nadleśnictwa Dobrocin działali zarówno w powołanym sztabie kryzysowym, jak i wspólnie ze strażakami w terenie. Jako założenie główne w ćwiczeniach przyjęto zorganizowanie i z wyprzedzeniem zbudowanie linii obrony przed nacierającym pożarem.

Akcją gaśniczą dowodził st. kpt. Rafał Napiórkowski ostródzki Zastępca Komendanta Powiatowego PSP. Pod jego kierownictwem sztab akcji obliczył prędkość rozprzestrzeniania się pożaru, co pozwoliło odpowiednio dobrać ilość potrzebnych sił i środków, a także miejsce zbudowania linii obrony.

Zadania zostały podzielone na odcinki bojowe. Zbudowano między innymi blisko dwukilometrową magistralę wodną, którą przy pomocy pompy wysokiej wydajności przetłaczano wodę z jeziora w głąb lasu do zbiorników buforowych. Strażacy dzięki takiemu rozwiązaniu mogli zachować ciągłość podawania wody na czoło pożaru. Służby leśne wykonywały przecinkę i pasy przeciwpożarowe.

Przebieg ćwiczeń wspólnie obserwowali mł. bryg. Łukasz Jasiński Komendant Powiatowy PSP w Ostródzie i Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobrocin Szymon Nowak.

Opracowanie: st. kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: mł. bryg. Marcin Wiśniewski, Nadleśnictwo Dobrocin.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.