ĆWICZYLI EWAKUACJĘ PŁONĄCEGO STATKU

Pod takim kryptonimem ”Bocian” 28 czerwca br. odbyły się międzypowiatowe ćwiczenia Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Ćwiczenia odbyły się na jeziorze Drwęckim w Ostródzie.

Zgodnie ze scenariuszem doszło do pożaru na statku Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej o nazwie „Bocian”. Statkiem, który był w trakcie rejsu wycieczkowego, podróżowało 30 osób. Kapitan statku wdrożył procedury ratownicze i powiadomił służby ratunkowe. Do zdarzenia wyjechały zastępy pożarnicze z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Ostródzie i Morągu. Dodatkowo zadysponowano siły i środki z jednostek ratowniczo-gaśniczych z Ostródy, Morąga, Nidzicy, Elbląga, Iławy, Nowego Miasta Lubawskiego, które dysponują łodziami ratowniczymi i pakietami zabezpieczenia logistycznego oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego Olsztyn. Do akcji ratowniczej wyruszyły również łodzie WOPR i policji. Ponadto Grupa Ratownictwa PCK Ostróda i OSP Miłomłyn.

Policjanci i strażnicy miejscy zabezpieczyli teren akcji przy brzegu jeziora. Strażacy zapakowali sprzęt gaśniczy na łodzie i popłynęli w kierunku płonącego statku. Z rufy statku widoczny był gęsty dym. Kilkanaście osób w panice wyskoczyło do wody. Jeden mężczyzna podjął próbę ucieczki wpław, jednak około 10 metrów od brzegu zniknął pod powierzchnią wody. Równolegle powstał swoisty szpital polowy na brzegu. Ratownicy PCK i strażacy czekali już by udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy rannym. Strażacy przystąpili do akcji gaśniczej, na tafli wody ustawili pompy pływające i wkroczyli na pokład z liniami wężowymi. Silne zadymienie wymogło użycie aparatów powietrznych ochrony dróg oddechowych. Równolegle rozpoczęła się ewakuacja poszkodowanych. W pierwszej kolejności na brzeg przetransportowano najpoważniej rannych. Strażacy, WOPR i policja podjęli ludzi, którzy wyskoczyli do wody. Akcją dowodził bryg. Piotr Wlazłowski Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Ostródzie. Sprawne działania gaśnicze pozwoliły na szybkie opanowanie pożaru, pasażerowie statku sukcesywnie byli ewakuowani na brzeg przy pomocy 7 łodzi ratowniczych.

Zaginiony mężczyzna został odnaleziony przez nurków SGRWN Olsztyn, którzy po wydobyciu go na powierzchnię wody, przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej. Ćwiczenia zgrywające odbyły się w ramach akcji społecznej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, która przybliża działalność służb ratunkowych społeczeństwu. Akcję ratowniczą obserwowali Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Mirosław Hołubowicz, wraz ze swoim zastępca bryg. Michałem Kamienieckim, Komendant Powiatowy PSP w Ostródzie bryg. Tomasz Ostrowski, Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski i Wicestarosta Edmund Winnicki oraz członek zarządu powiatu Jan Kacprzyk, Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz. Analiza ćwiczeń wskaże wnioski, które po wdrożeniu pozwolą udoskonalić sposoby prowadzenia akcji ratowniczych w przypadku wystąpienia tak nietypowych zdarzeń. Na terenie naszego powiatu znajduje się kilka szlaków żeglownych, tak więc istnieje prawdopodobieństwo, że podobne zdarzenia mogą mieć miejsce.

Opracował: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia kpt. Rafał Melnyk

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.