OSTRÓDA: CZAS PODSUMOWAŃ W STRAŻY. TO BYŁ PRACOWITY ROK

W Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej doszło do podsumowania 2021 roku. Ten rok był intensywny – dla strażaków również.

 

Podsumowanie roku 2021

Nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu czuwa 93 strażaków Państwowej Straży Pożarnej. W strukturach ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP funkcjonują dwie grupy specjalistyczne: ratownictwa wodno-nurkowego i ratownictwa technicznego. Ponadto w powiecie są 52 jednostki ochotniczych straży pożarnych oraz jednostka Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Morągu.

Rok 2021 w powiecie ostródzkim przyniósł znaczący wzrost ilości zdarzeń w stosunku do roku poprzedniego. Odnotowano 1838 interwencji straży pożarnej, co stanowi wzrost o 33%. Co ciekawe, pomimo tak dużego przyrostu ogólnej liczby zdarzeń, odnotowano spadek ilości pożarów.

W minionym roku doszło do 409 pożarów (w 2020 odnotowano ich 434), z których 1 to bardzo duży, a 12 średnich. Największy pożar, zakwalifikowany jako bardzo duży, to pożar kurnika w miejscowości Gierzwałd, który miał miejsce 20 stycznia 2021 r. W blisko dziesięciogodzinnych działaniach gaśniczych uczestniczyło tam 22 zastępy i 78 strażaków z powiatów ostródzkiego i olsztyńskiego. Warto zaznaczyć, że poprzedni pożar bardzo duży na terenie działania komendy miał miejsce w roku 2017. Najczęściej występującym rodzajem pożarów były pożary sadzy w przewodach kominowych, których odnotowano 107. Nastąpił tu wzrost względem roku 2020 o ponad 35%. Jest to sytuacja niepokojąca ze względu na to, iż te z pozoru niegroźne pożary niejednokrotnie rozwijają się na konstrukcję dachową i całość obiektu. Na ogólny spadek ilości pożarów miał niewątpliwie bardzo duży spadek dominującej w latach poprzednich grupy – pożarów traw i roślinności na łąkach i nieużytkach. W roku 2019 takich interwencji odnotowaliśmy 286, w 2020 – 161, natomiast w 2021 zaledwie 85!

Miniony rok charakteryzował się znaczącym wzrostem interwencji określanych jako miejscowe zagrożenia. Takich zdarzeń odnotowano 1264, co stanowi wzrost o około 60 % do roku 2020, gdzie miejscowych zagrożeń było 797. Na taki wynik miała wpływ przede wszystkim pogoda. Silne wiatry, burze i ulewne deszcze, które kilkukrotnie nawiedziły powiat spowodowały liczne szkody i konieczność podjęcia działań przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. W roku 2020 strażacy ze skutkami anomalii pogodowych walczyli 251 razy, a w minionym roku wartość ta wzrosła do 507 interwencji czyli więcej o ponad 100%. Najpoważniejsza sytuacja związana z wichurami miała miejsce w dniach  12 i 16 lipca, kiedy to po intensywnych opadach deszczu i silnym wietrze konieczne były między innymi ewakuacje kilkusetosobowych obozów harcerskich w okolicach miejscowości Wenecja i Białka. Ponadto zerwane z budynków dachy czy powalone na drogi, chodniki, linie energetyczne i trakcje kolejowe drzewa były przyczyną kilkuset strażackich interwencji. Na wzrost ilości miejscowych zagrożeń miał wpływ także ponad 25% wzrost zdarzeń drogowych, których w 2021 roku odnotowano 254. W zdarzeniach drogowych poszkodowane zostały 302 osoby, a niestety osiem poniosło śmierć. Znaczący wzrost odnotowano także w interwencjach związanych z owadami błonkoskrzydłymi. Tego typu działania podjęto 140 razy, podczas gdy w latach 2017-2020 łącznie podejmowano je 99 razy.

Alarmy fałszywe w minionym roku były zgłaszane 165 razy. Z tego 45 razy z instalacji wykrywania w obiektach, 117 w dobrej wierze i zaledwie w 3 przypadkach jako alarmy złośliwe.

Jedną z nielicznych imprez sportowych, jaką udało się zorganizować w minionym roku, były Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego Strażaków w Tenisie Stołowym. Zawody rozegrano 30 sierpnia w hali Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji. W klasyfikacji drużynowej strażacy z ostródzkiej komendy wywalczyli tytuł mistrzów województwa.

Strażackie zakupy

Ponadto podsumowano ubiegłoroczne zakupy sprzętu i samochodów ratowniczo-gaśniczych do ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP i jednostek OSP. Był to pod tym względem niezwykle owocny rok. Do KP PSP w Ostródzie trafiły 2 samochody specjalne: drabina mechaniczna o wysięgu 40 metrów oraz ciężki samochód ratownictwa technicznego z rotatorem za łączną kwotę 6 122 694 zł. Pojazdy zakupiono w ramach projektów „Zwiększenie Skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych” i „Usprawnienie ratownictwa na drogach – Etap IV” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Do jednostek ochotniczych straży pożarnych zakupiono 2 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, sprzęt ratowniczy oraz wyposażenie osobiste i ochronne strażaków za łączną kwotę 2 031 905 zł. Samochody i sprzęt zakupiono w ramach mechanizmu współfinansowania ze środków budżetowych państwa oraz samorządów gminnych.

Na koniec narady głos zabrał Andrzej Wiczkowski Starosta Ostródzki, który w imieniu wszystkich samorządowców powiatu złożył na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Ostródzie st. bryg. Tomasza Ostrowskiego podziękowania wszystkim strażakom i pracownikom ostródzkiej komendy oraz druhom ochotnikom za działalność na rzecz społeczeństwa powiatu w minionym roku.

opracowanie/zdjęcia: st. kpt. Grzegorz Różański

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.