MILITARYZACJA: REZERWIŚCI WEZWANI NA ĆWICZENIA

Na niedzielę 16 października prezes Rady Ministrów zarządził przeprowadzenie ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-22” w jednostkach organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji. Wśród jednostek województwa warmińsko-mazurskiego znalazła się między innymi Komenda Powiatowa w Ostródzie.

Rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 grudnia 2021 roku w sprawie określenia liczby osób powoływanych w 2022 roku do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji oraz na podstawie decyzji Komendanta Głównego Policji z dnia 24 czerwca 2022 roku w sprawie przygotowania w jednostkach organizacyjnych Policji ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-22”, dzisiaj (16.10) w Komendzie Powiatowej Policji w Ostródzie doszło do jego realizacji.
Do udziału w szkoleniu obronnym zaplanowano łącznie 20 osób, które posiadają nadane przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostkach zmilitaryzowanych Policji.
To już kolejna edycja działania, dzięki któremu na przestrzeni ubiegłych lat wszystkie komendy Policji przeznaczone do militaryzacji mogły przećwiczyć powoływanie rezerwistów jednak dzisiejsze uwarunkowania geopolityczne związane z zagrożeniami na granicy z Białorusią oraz trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie powodują, iż wymiar spotkania stał się poważnym elementem przygotowań obronnych w powiecie ostródzkim.

Ćwiczenie rozpoczęło się od odprawy służbowej przeprowadzonej przez jego dowódcę Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie podinsp. Marcina Danowskiego. Wzięli w niej udział I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie nadkom. Krzysztof Bilicki, Zastępca Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ostródzie mjr. Witold Chrobak, z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie podinsp. Radosław Synowiec oraz Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w Ostródzie podinsp. Krzysztof Majewski, który odpowiadał za nadzór merytoryczny nad zadaniem.

Zgodnie z założeniem organizacyjnym w ostródzkiej jednostce policji utworzone zostały m.in. Punkty Kontrolno-Informacyjne (PKI) oraz Punkty Wydawania Wyposażenia (PWW). Punkty te stanowią istotny element w trakcie przyjmowania rezerwistów do danej jednostki przewidzianej do militaryzacji.
Rezerwiści podczas szkolenia, które odbyło się w pomieszczeniach Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie zostali zapoznani z miejscem, gdzie w razie mobilizacji będą wykonywać zadania, ze specyfiką służby, podstawowymi zadaniami Policji, a także ze sprzętem i uzbrojeniem wykorzystywanym przez nią do realizacji zadań. Powołani mieli okazję poznać techniki i taktyki interwencji, które zaprezentował im policyjny instruktor. Doświadczyli także jak ważna jest praca zespołowa przy okazji realizacji zadań w pododdziale zwartym policji, co było niewątpliwie nowym doświadczeniem. Ponadto przygotowano również zajęcia z zakresu pierwszej pomocy, które przeprowadził funkcjonariusz Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie.

Rangę przedsięwzięcia podkreślił  swoim osobitym udziałem I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Arkadiusza Sylwestrzak, który wizytował działania EGIDA 2022 na terenie woj. warmińsko-mazurskiego.
Każdy z powołanych po zakończeniu szkolenia otrzymał zaświadczenie potwierdzające jego udział w przedsięwzięciu.

 

1 comments

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.