NIEOPŁACONY MANDAT KARNY – NOWA METODA OSZUSTÓW

NIEOPŁACONY MANDAT KARNY - NOWA METODA OSZUSTÓW

O najnowszym pomyśle złodziei ostrzega  Policja.

W ostatnim czasie nasiliły się ataki, a tak naprawdę cyberataki, nową metodą. Policja nazywa ją „na mandat karny”. O co chodzi? Oszuści rozsyłają SMS-y z informacją o mandacie karnym. Wskazują również datę, kiedy sprawa zostanie skierowana do sądu. No i są sprytni, ponieważ kwoty mandatów zwykle są dość niskie. – Przestępcy liczą zapewne na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności, dla świętego spokoju będą chciały wpłacić pieniądze. A będzie to możliwe poprzez zawarty w wiadomości link – komentuje policja.

Po kliknięciu w link, ofiara zostaje przeniesiona na przygotowaną przez oszustów stronę internetową. Ta przypomina bardzo stronę do szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób daje się złapać. Ofiara wpisuje login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania na rachunek bankowy. Zgromadzone dane później złodziej wykorzystuje do wyczyszczenia konta.

Metoda na mandat karny to nowy pomysł, ale policja już nie raz ostrzegała przed podobnymi cyberatakami. Niedawno popularne było podszywanie się pod kuriera. Oszuści pod pretekstem dopłaty do przesyłki, bo okazała się za ciężka, za duża lub potrzebna była jej dezynfekcja, wyłudzali dane do logowania w bankowości internetowej. Szczególnie osoby, które oczekiwały na przesyłkę, nie podejrzewały, że padają właśnie ofiarami oszustów, a przecież w czasie pandemii takich osób było bardzo dużo. Polacy na metodą na kuriera się uodpornili, złodzieje wymyślili więc kolejną.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Spójrz na język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, a także robią błędy ortograficzne i stylistyczne.
  • Zanim otworzysz przesłany link, przeczytaj dokładnie, jaki adres strony jest w nim zawarty;
  • Nie zapisuj załączników pochodzących z nieznanych źródeł.
  • Nie loguj się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie masz zaufania;
  • Zweryfikuj, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi np. od firmy kurierskiej, która ma dostarczyć twoją przesyłkę.
  • Sprawdź dokładnie wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w internecie.

Policja przypomina, by zawsze zachować rozsądek i ostrożność. Chwila nieuwagi w internecie sprawi, że możecie stracić oszczędności. Zawsze uważajcie na SMS-y i maile.

NIEOPŁACONY MANDAT KARNY - NOWA METODA OSZUSTÓW

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.