OSTRÓDA: ŁAPKI NA KIEROWNICĘ

Pod takim hasłem ruszyła ogólnopolska kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie używanie telefonu komórkowego

trzymanego w ręku podczas jazdy. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Komenda Głowna Policji oraz firma Neptis S.A., będąca operatorem komunikatora Yanosik.

W środę 14 czerwca w Komendzie Powiatowej Policji w Ostródzie policjanci zorganizowali briefing prasowy pn. „Łapki na kierownicę”. Jest to ogólnopolska kampania, która ma zobrazować społeczeństwu, jakie zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z telefonu podczas jazdy.Prawo o ruchu drogowym zabrania kierującemu pojazdem korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu kierującemu grozi mandat w wysokości 200 złotych, a jego konto zasili 5 punktów karnych. Mimo wysokiego mandatu widok kierowcy rozmawiającego przez telefon podczas prowadzenia auta jest powszechny. Tylko w 2016 roku na drogach naszego regionu policjanci ukarali za to wykroczenie 2100 kierujących, a w ciągu 5 miesięcy tego roku takich przypadków było prawie 1000. „ Ciemna liczba” tego typu wykroczeń z pewnością jest dużo większa i przewyższa liczbę ukaranych.Korzystanie z telefonów, to nie tylko odbieranie rozmów, ale także wybieranie numerów, czy chociażby pisanie smsów. Takie zachowanie stwarza duże zagrożenie w ruchu drogowym, bo kierowca nie koncentruje się w pełni na tym co dzieje się wokół niego, ma rozproszoną uwagę, nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik przygotowało kampanię pod chwytliwym tytułem : „Łapki na kierownicę”. Jej główny cel to uświadomienie kierowcom oraz pasażerom pojazdów, jak zgubne w skutkach może być używanie telefonu wymagającego trzymania w ręku podczas jazdy.

Każdy z kierowców, korzystający z „ Yanosika” , który włączy aplikację otrzyma żartobliwy komunikat w formie graficznej i tekstowej przestrzegający przed korzystaniem z telefonu komórkowego wymagającego trzymania w ręku podczas jazdy.

Założeniem kampanii jest także dotarcie do świadomości pasażerów, którzy mogą wyręczyć kierowcę w odebraniu ważnego telefonu.

Podczas trwania kampanii policjanci będą baczniej przyglądać się kierującym pod kątem ujawniania wykroczeń polegających na rozmowie przez telefon komórkowy wymagający trzymania go w ręku.

Źródło: KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.