POLICYJNE PODSUMOWANIE 2022 ROKU NA WARMII I MAZURACH

Jak co roku w styczniu przychodzi taki czas, w którym policjanci pochylają się nad efektami służby i pracy wykonanej w minionych dwunastu miesiącach. Odprawa roczna to ten moment, w którym w szerokim gronie omawiane jest to, co napawa optymizmem na przyszłość i to co wymaga jeszcze cięższej pracy. Podsumowywane są osiągnięcia i ogłaszane plany. Miniony rok to kolejny, który charakteryzowało szerokie zaangażowanie policjantów do różnych działań oraz kolejny, w którym było mniej wypadków drogowych, natomiast wzrósł poziom ogólnej wykrywalności przestępstw na Warmii i Mazurach.

 

We wtorek (17.01.2023) w Sali Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyła się odprawa roczna garnizonu warmińsko-mazurskiej Policji. Odprawę przeprowadził nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. Udział w niej wzięli również jego zastępcy oraz komendanci powiatowi i miejscy policji z garnizonu, a także naczelnicy wydziałów KWP w Olsztynie oraz Wydziału w Olsztynie CBZC i Wydziału w Olsztynie BSW Policji. Ponadto zaproszeni do udziału w odprawie zostali m.in. Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marcin Kuchciński Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, prokuratorzy okręgowi z regionu oraz przedstawiciele policyjnych i cywilnych związków zawodowych funkcjonujących w Policji.

Pomagamy i chronimy

Według badania przeprowadzonego w 2022 roku przez CBOS 96% Polaków uważa miejsce, w którym mieszkają, za bezpieczne. Jest m.in. efekt ciężkiej codziennej służby policjantów na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego. Aktualnie służbę w garnizonie warmińsko-mazurskim pełni ponad 3600 policjantów. Wspiera ich prawie 840 pracowników cywilnych na różnych stanowiskach. W całym 2022 roku do służby w policyjnym mundurze w regionie przyjętych zostało 188 osób. Rekrutacja trwa, a do obsadzenia na początku stycznia 2023 roku było 76 wakatów. Służba policjantów to ciężka praca na wielu polach, a pozytywne efekty wysiłku podejmowanego przez funkcjonariuszy w codziennej służbie, są odczuwane przez wszystkich obywateli na co dzień.

W trakcie 2022 roku policjanci na Warmii i Mazurach zabezpieczyli ponad 200 imprez masowych różnego rodzaju. Policjanci z regionu wspierali również działania Policji w innych częściach kraju. Były to wydarzenia związane z wewnętrznymi okolicznościami, jak i te związane z sytuacją poza granicami kraju. Chodzi tu przede wszystkim o intensywne zaangażowanie policjantów z Warmii i Mazur na wschodniej granicy, w związku z wojną w Ukrainie. Dramat rozgrywający się u naszych wschodnich sąsiadów nie był dla policjantów obojętny. Funkcjonariusze na różne sposoby wspierali i wspierają obywateli Ukrainy. Zarówno tych, którzy opuścili swój kraj uciekając przed agresorem, jak i tych, którzy pozostali, by stawić mu czoła. Policjanci prowadzili i pomagali w przeprowadzaniu zbiórek na rzecz Ukraińców, organizowali liczne spotkania z Ukraińcami, a niektórzy udostępnili im swoje domy i pomagali im odnaleźć się w obcym kraju i w nowej sytuacji.

Na drogach i szlakach wodnych

Miniony rok jest kolejnym, w którym odnotowaliśmy w regionie mniej wypadków drogowych niż rok wcześniej (829, -10%), mniej osób w nich zginęło (84, -12,5 %) i mniej zostało rannych (927, -13,8%). Jest to zasługą m.in. służby prewencyjnej policjantów i wielu działań o charakterze profilaktycznym oraz zmian przepisów w ruchu drogowym i tego jak policjanci egzekwują te zmiany od kierowców.

W sezonie letnim – od maja do września – policyjni wodniacy przeprowadzili ponad 1900 interwencji na wodach i terenach przywodnych. Ujawnili w ich trakcie ponad 100 osób, które bezmyślnie korzystały z różnych sprzętów pływających, będąc w tym czasie pod wpływem alkoholu. W trakcie podejmowanych akcji ratunkowych uratowali życie 9 tonącym osobom. W tym okresie 38 osób niestety straciło życie w wodach regionu w wyniku utonięcia.

Wzrost wykrywalności przestępstw

Pion służby kryminalnej odnotował wzrost poziomu ogólnej wykrywalności przestępstw w 2022 roku (+2,8 % do poziomu 75,4%), przy liczbie ponad 27 600 stwierdzonych przestępstw (rok wcześniej było to ponad 25 500 przestępstw). Jest to poziom wykrywalności, który Warmię i Mazury stawia powyżej średniej krajowej, a w niektórych kategoriach wykrywalności przestępstw, region zajmuje czołowe miejsca, tak jak jest to w przypadku bójek i pobić, kradzieży i zabójstw. Wykrywalność samej tylko przestępczości gospodarczej wzrosła o 10%, a w prowadzonych postępowaniach zostało zabezpieczone mienie o wartości ponad 18 500 000 zł. Tych zabezpieczeń dokonano na mieniu przestępców, z przeznaczeniem na poczet przyszłych kar i nawiązek. Dzięki skutecznym działaniom kryminalnych, wymierzonym w przestępczość narkotykową, zabezpieczonych zostało ponad 160 kg narkotyków. Dzięki policjantom z Warmii i Mazur nie trafiły one na czarny rynek.

Wyposażenie i modernizacja

Miniony rok stał też pod znakiem remontów i modernizacji oraz doposażenia policjantów w nowy i nowoczesny sprzęt. W całym roku z różnych środków zrealizowano zakup 59 różnych pojazdów, m.in. samochodów osobowych, terenowych i sprzętów pływających (3 łodzie). Z zakupów realizowanych m.in. przez KGP pozyskane zostały również nowe motocykle (40) i radiowozy. Zakupiony został specjalistyczny sprzęt, m.in. na potrzeby Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie. Uzupełnione zostało wyposażenie mundurowe, sprzęt techniki policyjnej i uzbrojenia oraz wyposażenie medyczne dla policjantów. Realizacja zakupów była możliwa dzięki środkom budżetowym Policji, a także środkom m.in. Funduszu Wsparcia Policji, Funduszu Pomocy, Unii Europejskiej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Zrealizowane zostały prace remontowe w Komendzie Powiatowej Policji w Mrągowie i w Komisariacie Policji w Morągu, gdzie przeprowadzone zostały modernizacja i przebudowa obiektów. Oddane do użytku zostały dwa nowe posterunki Policji – w Stawigudzie i w Młynarach. Na ul. Pstrowskiego w Olsztynie wymienione i zmodernizowane zostały instalacje oraz obiekty Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Kolejne plany inwestycyjne na rok 2023 dotyczą m.in. budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie i Komendy Miejskiej Policji w Elblągu oraz modernizacji policyjnych obiektów m.in. w Nidzicy, Dobrym Mieście i innych.

Wdzięczność za zasługi dla środowiska policyjnego

To spotkanie kadry kierowniczej warmińsko-mazurskiej Policji oraz zaproszonych gości było też okazją to wyróżnienia osób, które na to zasłużyły swoją pracą na rzecz środowiska policyjnego. Decyzją Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów uhonorowana Medalem 30-lecia Powstania NSZZ Policjantów została Krystyna Futyma Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie oraz Grzegorz Kade Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Ponadto decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie i Przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów wręczone zostały im statuetki „Profundae Agnitionis Ergo”, jako wyraz uznania dla ich szczególnych zasług za wieloletnią działalność na rzecz Policji, policjantów i całego środowiska policyjnego.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.