POTĘŻNY KARAMBOL NA KRAJOWEJ SIÓDEMCE. 20 OSÓB RANNYCH

Na drodze ekspresowej S7, 10 maja 2017 doszło do potężnego karambolu. Zderzyło się kilkanaście samochodów osobowych i dostawczych. Ponad dwadzieścia osób zostało rannych. Doszło do pożaru samochodu.

Na szczęście był to pozorowany wypadek w ramach między powiatowych ćwiczeń Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie.

Scenariusz zakładał, że przy niesprzyjającej aurze, słabej widoczności bus dostawczy uderza w ekipę budowlaną. Prowadzone były prace wykończeniowe na wiadukcie nowej drogi S7 w okolicy miejscowości Grabin. Następstwem wypadku falowo dochodzi do zderzeń,  auta jedno po drugim najeżdżały na siebie. Powstał karambol, w którym było ponad dwudziestu rannych.

Wypadek w realny sposób został zgłoszony do stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Ostródzie. Do zdarzenia zadysponowane zostały samochody ratowniczo-gaśnicze z Ostródy, Olsztyna, Olsztynka, Miłomłyna, Ornowa, Gierzwałdu i Starych Jabłonek. Na miejsce akcji wyjechały cztery patrole policji, ambulans Grupy Ratownictwa PCK.

Wypadek był bardzo poważny, wielu rannych wymagało nagłej pomocy medycznej, jeden z pojazdów zapalił się. Pierwszy dowódca akcji st. kpt. Marcin Wiśniewski po rozpoznaniu sytuacji przydzielił zadania zastępom pożarniczym i służbom współdziałającym.  Okazało się, że ratowników było zbyt mało – to było zdarzenia masowe. Dowódca akcji zażądał zadysponowania kolejnych sił i środków. Konieczna była segregacja poszkodowanych.

Na miejsce wypadku zadysponowany został samochód z namiotem pneumatycznym i łóżkami polowymi. Dowodzenie akcją przejął Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Ostródzie bryg. Piotr Wlazłowski. Działania ratownicze prowadzone były wielopłaszczyznowo. Strażacy jednocześnie gasili pożar, wycinali zakleszczonych ludzi z rozbitych pojazdów.

Prowadzona była segregacja poszkodowanych, oznaczane były osoby kolorami zgodnie z powagą obrażeń. Czerwone w pierwszej kolejności ewakuacja i pomoc, żółty w drugiej kolejności, zielony osoby lekko ranne. Policjanci zabezpieczyli teren akcji i również przystąpili do udzielania pomocy poszkodowanym. Wszystkim rannym udzielono pomocy medycznej, zostali ewakuowani do namiotu medycznego, z którego ratownicy PCK przekazywali ich służbom medycznym.

Ćwiczenia „Karambol 2017” są kolejnym etapem propagowania bezpieczeństwa  w ramach akcji „Kręci Mnie Bezpieczeństwo” w naszym powiecie. Dzięki wspólnym ćwiczeniom służby ratownicze przygotowują się do specyfiki zagrożeń w  ruchu drogowym, na trasach szybkiego ruchu. Po przez akcje ćwiczebne prezentowane  są techniki ratownicze i sposoby prawidłowego reagowania, na sytuacje nieprzewidziane przez społeczeństwo.

Opracował/zdjęcia: kpt. Grzegorz Różański

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.