REGION. UCIEKAŁ ZDEZELOWANĄ CIĘŻARÓWKĄ. NIE WIDZIAŁ W TYM PROBLEMU

Wczoraj policjanci nidzickiej drogówki patrolowali drogi w gminie Janowo. Około godz. 13.00 zauważyli jadący przed nimi samochód ciężarowy.

W jednym z tylnych kół nie było powietrza. Policjanci postanowili zatrzymać pojazd do kontroli drogowej i włączyli sygnalizację świetlną i dźwiękową. Kierowca nie reagował na podawane przez policjantów znaki do zatrzymania się i kontynuował jazdę. O tym fakcie policjanci poinformowali oficera dyżurnego.

Po kilku minutach kierujący iveco zjechał z drogi i wjechał na teren posesji. Tam  policjanci rozpoczęli kontrolę drogową. 64-latek nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów, a pojazd miał wycieki eksploatacyjne, nadmierne zużycie kół i usterki w oświetleniu. Mężczyzna powiedział funkcjonariuszom, że nie zatrzymał się do kontroli, bo według niego nie popełnił żadnego wykroczenia.

Mieszkaniec gm. Janowo będzie odpowiadał za niezatrzymanie się do kontroli drogowej. To przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 15 lat. Mężczyzna będzie również odpowiadała za popełnione wykroczenia.

Do końca maja br. nawet najbardziej brawurowa ucieczka traktowana była, jako wykroczenie, za które groziła grzywna lub kara aresztu do 30 dni. Z dniem 01 czerwca 2017 roku weszły w życie zmiany w przepisach karnych.

Co się zmienia?

Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowyc radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Sprawca śmiertelnego wypadku lub takiego, który spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu pójdzie do więzienia na minimum 2 lata, bez możliwości zawieszenia kary, jeśli w chwili wypadku był pijany lub pod wpływem środków odurzających. Obecnie minimalna kara za spowodowanie tego typu wypadku to zaledwie 9 miesięcy, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić.

Wykroczenia drogowe, w przypadku, których zostało wszczęte postępowanie, będą się przedawniać dopiero po 3 latach od dnia popełnienia.

Osoby, które zdecydują się prowadzić samochód, mimo że zostały im odebrane uprawnienia będą musiały liczyć się, tak jak obecnie, z karą pozbawienia wolność na okres 2 lat, jednak dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów zostanie obowiązkowo przedłużony na 15 lat.  Za ponowne złamanie zakazu będzie groziła kara nawet 5 lat więzienia.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.