UWAGA NA OSZUSTÓW PODSZYWAJĄCYCH SIĘ POD PRACOWNIKÓW BANKU!

Do policjantów w całej Polsce docierają sygnały o oszustach podszywających się pod pracowników infolinii banków.

 

 

Przestępcy dzwonią w sprawie rzekomych podejrzanych transakcji na koncie lub karcie i proszą o podanie wrażliwych danych, a także zainstalowanie aplikacji, dzięki której mogą przejąć kontrolę nad urządzeniem użytkownika. Ostrzegamy przed podawaniem jakichkolwiek danych i pobieraniem podejrzanych aplikacji!

 

Oszuści nieustannie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Od jakiegoś czasu do policjantów w całej Polsce docierają sygnały o oszustwach metodą „na pracownika banku”. Sposób działania w każdym przypadku jest bardzo podobny. Przestępcy podszywają się za pracowników infolinii, kontaktują się z klientem danego banku i informują go, że właśnie padł ofiarą przestępstwa i ktoś włamał się na jego konto.

UWAGA! Oszuści często korzystają ze specjalnych „nakładek” ukrywających prawdziwy numer z którego dzwonią i umożliwiających podszywanie się pod prawdziwy numer infolinii banku!

Na stronie Rzecznika Finansowego można znaleźć relacje oszukanych osób, opisujących jak wygląda rozmowa z oszustem.

„Zadzwoniła do mnie osoba, która podała, że jest pracownikiem działu do spraw walki z cyberprzestępczością i powiedziała, że mają informację, iż ktoś na moje nazwisko podejmuje próbę wzięcia pożyczki na dużą kwotę i próbował dokonać przelewu na cudze konto na kwotę 600 zł. Przekazano mi, że za chwilę skontaktuje się ze mną pracownik banku i przekaże kolejne instrukcje. Za chwilę zadzwonił ktoś z infolinii. Sprawdziłem ten numer, to infolinia banku.”

1 comments

Miałem w dniu wczorajszym właśnie identyczny schemat opisanej rozmowy i próbę wyłudzenia pieniędzy. Rozmawiał ze mną Pan dobrze mówiący po polsku, lecz z akcentem rosyjskim.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.