W WEEKEND WYŁOWIONO CIAŁO 17-LATKA Z JEZIORAKA

Tragicznie zakończył się wypoczynek nad wodą dla 17-letniego mieszkańca Olsztyna. Zaginięcie zgłosił jego ojciec po odnalezieniu ubrań syna nad brzegiem jeziora. Ciało nastolatka wyłowiono z Jezioraka. Niestety pomimo podjętej akcji reanimacyjnej nastolatek zmarł.

Do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę (30.06.2019). Około godziny  17:30 do oficera dyżurnego iławskiej policji wpłynęło zawiadomienie o zaginięciu 17-latka. Jego ubrania znalazł ojciec nad brzegiem Jezioraka, na niestrzeżonej plaży w pobliżu ogrodów działkowych przy ul. Lipowy Dwór. Natychmiast na miejsce udały się służby ratunkowe, które rozpoczęły poszukiwania w wodzie. Rejon akwenu przeszukiwali ratownicy WOPR i nurkowie PSP w Iławie, którzy odnaleźli ciało nastolatka. Pomimo podjętej akcji reanimacyjnej nie udało się uratować życia 17-latka.

Tylko w czerwcu br. w jeziorach na terenie powiatu iławskiego utonęły już 3 osoby. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas letniego wypoczynku – chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie!

Wielu tragedii nad wodą można by uniknąć. Pamiętajmy przede wszystkim o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku. Nie zapominajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. “Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość.

Nie zapominajmy również o tym, aby:

– nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby nietrzeźwe;

– nie skakać rozgrzanym do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nasze ciało – unikniemy wstrząsu termicznego;

– po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;

– nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;

– nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;

– nie pływać w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;

– nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;

– dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;

– podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.