MALWA – DAWNA KRÓLOWA WIEJSKICH OGRODÓW

Niekoronowaną królową dawnych wiejskich ogrodów była malwa. Roślina o pięknych, dużych kwiatach występujących w białych, różowych, czerwonych, a nawet prawie czarnych kolorach.

Warto polecić malwę wszystkim miłośnikom ogrodnictwa. Jest to roślina mrozoodporna, ale należy ją sadzić na żyznych glebach, w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Bardzo ładnie wygląda posadzona przy drewnianym płocie, który jednocześnie chroni jej wysokie łodygi  (dorastające nawet do 2-3 metrów) przed połamaniem. Inne stanowisko korzystne dla tego kwiatu to miejsca tuż przy jasnych ścianach budynków, na tle których wygląda bardzo ładnie.

Roślina ta występuje najczęściej w jedno- lub dwurocznych odmianach. Jeśli chcemy uprawiać ją samodzielnie musimy zaopatrzyć się w nasiona. Zdolność do kiełkowania zachowują one przez 4 lata, a  wysiewamy je w czerwcu lub lipcu do inspektu lub na rozsadnik. Następnie siewki mające dwa lub trzy liście należy przesadzić już na stałe miejsce jesienią lub wczesną wiosną. Sadzimy je w  odległości 30-60 cm. Warto je okryć na zimę. Malwy rozsiewają się same jeśli tylko pozostawiamy przekwitłe kwiatostany na pędach z przeznaczeniem na nasiona. Jeśli chcemy cieszyć się naszymi malwami dłużej niż rok to w okresie kwitnienia należy usuwać przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu latem będziemy mieć większą ilość kwiatów i przedłużymy życie naszych roślin nawet do 4-5 lat. Jednak z każdym rokiem będą one kwitły co raz słabiej, a ich kolory mogą się zmieniać ze względu na to, że rośliny te łatwo się między sobą krzyżują.

Malwa nie lubi stanowisk suchych, po przesuszeniu choruje, dlatego w okresie suszy dobrze jest  ją podlewać. Natomiast w wilgotne lata choruje na rdzę ślazową. Porażone liście należy zebrać i spalić.

Z odmiany o prawie czarnych kwiatach można przygotować leczniczy wywar, który stosowany jest przy infekcjach dróg oddechowych. Świeżo rozwinięte kwiaty zbieramy w lipcu lub sierpniu przy słonecznej pogodzie. Potem suszymy je w przewiewnym miejscu. Łyżkę kwiatów zalewamy 350 ml gorącej, przegotowanej wody i parzymy przez 20-30 minut. Następnie taki macerat gotuje się przez 3 minuty pod przykryciem, odstawia na 10 minut do ostudzenia i cedzi. Odwar pijemy 3 razy dziennie między posiłkami po 1\8 szklanki. Pomaga on przy kaszlu. Można go także stosować do płukania gardła i jamy ustnej przy infekcjach. DSCN0170DSCN0171

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.