W SZPITALU DZIECIĘCYM W OLSZTYNIE BĘDĄ LECZYĆ NOWOCZESNYMI LASERAMI

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie dołączył do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w kraju, w których powszechne zastosowanie mają nowoczesne lasery.

Jak informuje Szpital Dziecięcy w Olsztynie, dzięki ponad 1,5 mln zł dotacji celowej z budżetu państwa placówka zakupiła dla Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej – zestaw laparoskopowy oraz trzy rodzaje urządzeń laserowych oraz dla Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej – aparat usg i laser biostymulujący.

Szpital wprowadził od 2018 r. nowoczesne lasery w chirurgii do leczenia naczyniaków płaskich i zmian na skórze (np. guzków i brodawek) oraz w hematologii i onkologii dziecięcej do profilaktyki i leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii.

Oddział Kliniczny Chirurgii i Urologii Dziecięcej wzbogacił się natomiast o laser pulsacyjno-barwnikowy, laser neodymowo-yagowy oraz laser CO2.

– Podstawowym zastosowaniem lasera pulsacyjno-barwnikowego jest leczenie malformacji kapilarnych, potocznie nazywanymi ”naczyniakami płaskimi”, które występują u około 2,8 proc. żywo urodzonych noworodków i nierzadko obejmują znaczne obszary ciała – mówi dr Wojciech Choiński, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Dziecięcej i Urologii Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

– Występujące najczęściej na twarzy i szyi, naczyniaki stanowią widoczny defekt estetyczny. Leczenie polega na sesjach fotokoagulacji laserem, mających na celu wybiórcze zamknięcie patologicznie poszerzonych naczyń kapilarnych. Należy je powtarzać w 3-6 miesięcznych odstępach. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć niepożądanych skutków emocjonalnych, jak również jest uważane za bardziej skuteczne, co wynika między innymi z lepszej dostępności zmiany, jak i mniejszej powierzchni wymagającej terapii – dodaje dr Choiński.

Laser pulsacyjno-barwnikowy znajduje również zastosowanie m. in. w skojarzonym leczeniu naczyniaków wczesnodziecięcych, blizn przerostowych i bliznowców. Laser Nd-YAG służy do usuwania zmian patologicznych skóry, tkanki podskórnej, błon śluzowych np. anomalii naczyniowych. Z kolei laser CO2 przeznaczony jest do usuwania specyficznych zmian skóry i błon śluzowych, takich jak np. guzki, brodawki, ziarniniaki.

– Zastosowanie terapii laserem daje lepszy efekt leczniczy, znacznie zmniejsza utratę krwi, ogranicza obrzęk przy zabiegach resekcyjnych (podczas których usuwamy chorą część ciała lub jej fragment), zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe – stwierdza dr Wojciech Choiński.

Z kolei Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej otrzymał laser biostymulujący Low-Level Therapy (LLLT). Służy on do leczenia zapaleń i uszkodzeń błon śluzowych.

– Dolegliwości te bardzo często pojawiają się u pacjentów leczonym z powodu nowotworów – podkreśla dr Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Pod wpływem chemioterapii i radioterapii dochodzi do uszkodzenia błon śluzowych. A uszkodzone śluzówki są wrotami inwazji bakterii, które kolonizują jamę ustną. W efekcie może dojść do powikłań zapalnych, obniżających skuteczność leczenia i komfort życia. Przykładowo dziecko, które ma zmiany zapalne w jamie ustnej, nie jest w stanie przyjmować posiłków. Leczenie laserem pozwala nam wyleczyć takie dziecko znacznie szybciej niż wcześniejszymi metodami – tłumaczy.

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.