Woda źródłem zdrowia lub choroby. Cz. I

Bez wody nie ma życia to, każdy wie. Bez jedzenia możemy wytrzymać tydzień a nawet i miesiąc. W Biblii jest napisane, że Chrystus 40 dni nic nie jadł. Ja sam sprawdzając kiedyś siebie nie jadłem przez tydzień i czułem się świetnie. Jednak bez wody możemy wytrzymać najwyżej 2-3 dni. Tego już nie sprawdzałem na sobie i nie zamierzam tego robić.

Człowiek w 70% składa się z wody, więc jakość wody, którą spożywamy odgrywa zasadnicze znaczenie dla naszego zdrowia. W czasach średniowiecza wody były często zanieczyszczone fekaliami. Jakość wody często była tak zła, że picie wody było bardzo ryzykowne i powodowało wiele chorób. Pito wtedy powszechnie piwo co chroniło przed powstawaniem chorób infekcyjnych. Nawet dzieci piły piwo. Oglądałem taki film gdzie zrobiono eksperyment. Wzięto wodę ze stawu gdzie pływały kaczki i zbadano ilość bakterii E. coli, okazała się bardzo duża. Następnie wyprodukowano piwo na tej wodzie okazało się, że ilość bakterii była minimalna. Nie chodzi mi o reklamę piwa, ale fermentacja oraz alkohol zawarty w piwie zabijał bakterie, co chroniło przed zachorowaniem.

Jak obecnie jest z wodą?

Obecnie woda z wodociągów chroniona jest przed pojawieniem się bakterii, szczególnie bakterii E. coli, i o te parametry się szczególnie dba i pilnuje. Powszechnie stosuje się chlorowanie wody aby pozbawić wody chorobotwórczych bakterii. Woda jest także oczyszczona z większych zanieczyszczeń, więc jest czysta. Wiele jednak substancji przenikających w niewielkich ilościach przez wiele lat może jednak powodować obciążenie organizmu. Jednak woda taka zawiera chlor, który nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Woda jest również bardzo często dość twarda bo zawiera sole metali, łatwo możemy przekonać się o tym gotując wodę w czajniku widzimy wtedy, że pojawiają się osady na ściankach czajnika. Nadmiar soli wapnia, żelaza lub manganu organizm musi wydalić z organizmu lub odkładane jest w tętnicach szczególnie przy niedoborze witaminy D3 i K2.

Powszechne picie wody mineralnej wcale nie jest takim sposobem. Jak badałem większość wód mineralnych ma odczyn lekko kwaśny. PH tych wód jest w granicach5,6-7. Woda najlepiej powinna być alkaliczna lub przynajmniej obojętna, czyli pH-7 . Pisałem poprzednio o zakwaszeniu organizmu. Naturalne wody alkaliczne występują rzadko i są bardzo drogie. Przykładem takiej wody jest woda Java, która ma pH-9,5 Potencjał oksydoredukcyjny ( Redox ) jest następnym ważnym parametrem, który charakteryzuje stan wody. Mierzony jest on w milivoltach. Wskazuje na czy czy woda jest utleniaczem czy reduktorem. Im większy potencjał dodatni tym bardziej właściwości utleniające. Jeżeli są ujemne to jest antyutleniaczem. Nie będę dokładnie tego tłumaczył, ale antyutleniacze redukują ilość wolnych rodników, które są w organizmie. Nadmiar wolnych rodników, staję przyczyną choroby, gdyż wolne rodniki uszkadzają komórki. zarówno wody kranowej z wodociągów jest wysoko dodatni potencjał Redox od 200 do 600 mV. To tylko tyle uwag o właściwościach wody.

Dlaczego woda jest tak ważna?

Woda jest najlepszym rozpuszczalnikiem. Wszystkie reakcje chemiczne które odbywają się w organizmie mogą zachodzić tylko w środowisku wodnym. Wszystkie enzymy działają w środowisku wodnym. Woda stanowi jak pisałem wyżej 70% wagi naszego ciała. Jednak woda to 94% składu krwi, 80% mózgu stanowi woda, mięśnie 73%. Woda ze wszystkich substancji ma największą pojemność cieplną stanowi więc podstawę regulacji cieplnej. Przy wysokiej temperaturze pocimy się, a przez to schładzamy swoje ciało. Transport substancji odżywczych możliwy jest przez wodę. Również oczyszczanie naszego organizmu możliwe jest z wodą. Dzięki wodzie możliwy jest transport jonów do oraz z komórki. Dzięki temu możliwa jest przewodzenie impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Równowaga kwasowo-zasadowa możliwa jest tylko w środowisku wodnym. To tylko kilka funkcji wody. Aby tylko pobieżnie wymienić te funkcje potrzeba byłoby napisać całą grubą książkę, a nie oto tutaj chodzi.

Dlaczego nie doceniamy wody?

Powyżej opisałem pobieżnie tylko funkcję wody w organizmie. Jakość wody ma zasadniczą rolę dla naszego zdrowia. Wiele chorób rozwija się dlatego, że pijemy za mało lub złej jakości wodę. Zamiast dobrej wody ludzie piją słodzone napoje, szczególnie dzieci a przez to rozwijają się choroby takie jak cukrzyca, otyłość. Kamica nerkowa jest wynikiem picia zbyt twardej wody i można usunąć ja pijąc inną wodę. Miażdżycę, cukrzycę a nawet nowotwory leczy się stosując wodę alkaliczną. Dna moczanowa jest wynikiem działania kwasu moczowego. To tylko nieliczne przykłady.

Jak pić wodę?

Dziennie dorośli powinni pić 2-2,5 litra wody. Wodę powinno pić się 30 minut przed jedzeniem lub 1-1,5 godziny po jedzeniu. Nie powinno się pić wody w trakcie jedzenia (ani żadnych innych płynów). Do wody powinno się dodać szczyptę soli ( morskiej, Himalajskiej, lub Kłodawskiej ). Przeważnie pijemy za mało wody. Przyzwyczajajmy dzieci do jej picia  zamiast słodkich napojów. Szczególnie starsi ludzie piją jej bardzo mało  i dochodzi do przewlekłego odwodnienia tkanek. Szczególnie mózg jest bardzo wrażliwy na brak wody. Z czasem tkanki stają się wysuszone, skóra wiotczeje. To jest oznaka ubytku kolagenu oraz niedobór wody w organizmie. Gdy mamy częste bóle głowy to może być zakwaszenie organizmu i niedobór wody. Wtedy zanim sięgniemy po tabletki przeciwbólowe wypijmy 0,5-1l dobrej wody z łyżeczką sody oczyszczonej.

Kiedy musimy jednak pić wodę z ograniczeniem?

Gdy mamy ciężką niewydolność nerek ( dializoterapia ), lub serca musimy ilość pitej wody konsultować z lekarzem.

Temat wody bardzo obszerny i ważny. Kto chciałby dowiedzieć się więcej zapraszam na moją stronę internetową:

http://bionet.kangenzdrowie.pl/

Lekarz Waldemar Pawłowski

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.