SPOTKANIE AUTORSKIE Z HANNĄ CYGLER

W czwartek 22 czerwca w czytelni MBP w Ostródzie odbyło się interesujące spotkanie z autorką Hanną Cygler połączone z promocją jej ostatniej książki „Tylko kochanka”.

Cygler jest gdańszczanką. Ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje jako tłumacz komercyjny. Pisze powieści obyczajowe dla kobiet, ale mężczyźni też je czytają. Nie chciałaby pisać literatury wysokiej. Nie interesuje ją wchodzenie w struktury języka. Wie, co potrafi. Pisanie to jej hobby.

Pierwszą książkę pisała 12 lat. Próba była w 1985 roku, ale pomysł dojrzał w 1997 roku. Od tego czasu powstało  w sumie 18 powieści (pracuje nad dziewiętnastą). Zanim rozpocznie pracę nad kolejną powieścią sporządza konspekt: początek, środek i koniec. Ponieważ pracuje zawodowo, są takie dni kiedy powstaną 3 strony książki, są też takie, kiedy nie napisze nic. Nie lubi rutyny, ale jak sobie założy, że napisze 50 stron w miesiącu, to jej się udaje.

Hanna Cygler to osoba otwarta, optymistycznie nastawiona do życia. Gromadzi przyjaźnie z różnych okresów życia. Według niej rywalizacja i mężczyźni mogą stanąć na przeszkodzie damskiej przyjaźni.

Jeśli chodzi o tło historyczne  w powieściach Cygler, to stara się ona dotrzeć do prawdy historycznej, w której  szuka smaczków mogących wzbudzić zainteresowanie czytelników.

Wydaje się, że na podstawie wielu książek pisarki można by nagrać film. Hanna Cygler jest jednak daleka od współpracy z telewizją. Współpracuje natomiast z kręgiem pisarek, które spotykały się na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach.

„Tylko kochanka” to ostatnia powieść obyczajowa tej autorki wydana w tym roku. Można w niej znaleźć elementy romansu i kryminału. Dobra lektura na wakacje.

Rzecz jest o 48- letniej  Lenie, która  mieszka w Gniewie k/Tczewa. Prowadzi pensjonat. Jest kobietą bogatą. Jednak życie lubi sprawiać niespodzianki i Lena popada w długi. Nie ma znikąd pomocy, choć ona pomagała wszystkim. Teraz została sama ze swoimi problemami. Na domiar złego w pobliżu krąży dawno odrzucony narzeczony – pijak i kryminalista. Jednak któregoś dnia do pensjonatu przybywa Jakub – prawnik z Londynu. Jest jedynym pensjonariuszem…

Więcej informacji na temat życia i twórczości Hanny Cygler można znaleźć  w Internecie:

http://www.hannacygler.pl/

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4352676/tylko-kochanka

Tekst i zdjęcia: Janka Gukiewicz

1 comments

Czytałam, rzeczywiście idealna książka na wakacje. Z takich połączeń kryminałów i romansów mogę polecić jeszcze “Prokuratora” Pauliny Świst, moje odkrycie ostatnich tygodni 🙂

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.