MORĄG: DOŻYNKI GMINNE 2017

Dożynki Gminne w Morągu, jak co roku obchodzone są z wielką dbałością o pielęgnowanie tradycji.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 13.00 Mszą Świętą w parku miejskim, z udziałem władz samorządowych i mieszkańców. Po nabożeństwie Starostowie Dożynek: Grażyna Orłowska z Gulbit i Aleksander Gierej z Kępy Kalnickiej wręczyli bochen chleba z tegorocznych zbiorów na ręce Burmistrza Morąga Tadeusza Sobierajskiego. Po wystąpieniu Burmistrza miał miejsce nieodłączny element dożynek – obrzęd dzielenia się chlebem.

Podobnie jak w wielu miastach Polski, także i w Morągu odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Część artystyczną rozpoczęła młodzież z Zespołu Szkół Licealnych oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Morągu. Publiczność wsłuchała się w poetyckie, pełne narodowej symboliki strofy słynnego dramatu.

Następnie na scenie zaprezentował się wspaniały ludowy zespół śpiewaczy „Warmianki” z Miłakowskiego Domu Kultury. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Jerzy Mudry.

Piosenki biesiadne zaśpiewała Wiktoria Brzezińska z koła muzycznego z Morąskiego Domu Kultury. Odbył się również pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Tańca „U Mirka”.

O godzinie 17:00 rozstrzygnięty został konkurs wieńców dożynkowych. W konkursie wzięło udział 16 sołectw. Przedmiotem konkursu było wyłonienie trzech najpiękniejszych wieńców. Takie zadanie przypadło komisji, w skład której zasiadły: Monika Lipka – przewodnicząca Jury, pracownik Wydziału Oświaty i Kultury w Urzędzie Miejskim w Morągu, Małgorzata Fudała – starszy instruktor plastyki w Morąskim Domu Kultury i Teresa Chojnacka – morąski artysta.

Komisja przy ocenie brała pod uwagę następujące kryteria: tradycyjność i oryginalność wykonania wieńca (najpełniejsze i najwierniejsze wykorzystanie dawnych wzorów charakterystycznych dla regionu Warmii i Mazur), różnorodność i jakość użytych do wykonania wieńca materiałów naturalnych, tj. kłosy, kwiaty, zioła, ziarna zbóż, owoce, warzywa, brak elementów sztucznych, precyzję wykonania i pracochłonność, kompozycję i dobór barw, architekturę bryły oraz ogólny wyraz artystyczny i estetyczny. Wyróżnienia w postaci nagrody finansowej 150 zł otrzymały następujące sołectwa: Żabi Róg (37 pkt), Markowo (36 pkt), Wilnowo (30 pkt), Ruś (30 pkt), Bożęcin (28 pkt), Kalnik (27 pkt), Strużyna (27 pkt), Wenecja (27 pkt), Łączno (26 pkt), Bramka (25 pkt), Złotna (24 pkt), Niebrzydowo Wielkie (23 pkt), Rolnowo (15 pkt).

Trzeci uhonorowany przez komisję wieniec i nagrodę finansową 300 zł zajęło sołectwo Słonecznik (38 pkt), drugie miejsce (400 zł) – sołectwo Jurki (39 pkt), pierwsze miejsce (500 zł) –  sołectwo Królewo (43 pkt).

Laureat pierwszej nagrody będzie reprezentował gminę Morąg w konkursie na najpiękniejszy wieniec na Dożynkach Powiatowych, które odbędą się 17 września br w Ostródzie. Trzymamy kciuki!.

Wszystkie wieńce zachwycały formą, wykonaniem, kolorystyką i ogólną prezentacją.

Tradycją Dożynek od wielu lat jest również konkurs na najładniejsze stoisko sołeckie. Uczestnicy konkursu (9 zgłoszonych sołectw) miało za zadanie wykonać stoisko sołeckie o tematyce dożynkowej promujące produkty lokalne oraz wszelką działalność artystyczną wsi. Wszystkie stoiska prezentowały się wspaniale. Zawierały prezentację kultury, tradycji, strojów ludowych, dorobku artystycznego, produktów lokalnych wraz z degustacją oraz atrakcji turystycznych danego sołectwa. Trud włożonej pracy, rzetelność zostały docenione. Przed komisją konkursową w składzie: Elżbieta Dziubińska – przewodnicząca Jury, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu, Ilona Niewiadomska – pracownik Lokalnej Organizacji Turystycznej i Halina Moskal – morąski artysta – stanęło trudne zadanie wyłonienia trzech zwycięskich sołectw.

Wyróżnienia w postaci nagrody finansowej 150 zł otrzymały sołectwa: Bramka, Wenecja, Łączno, Żabi Róg, Kalnik, Królewo.

Trzecie miejsce i nagrodę finansową 300 zł zajęło sołectwo Słonecznik, drugie miejsce (400 zł) – sołectwo Ruś, faworytem konkursu i główną nagrodę (500 zł) zostało oraz otrzymało sołectwo Jurki.

Po rozstrzygnięciu konkursu na wieniec i stoisko odbyła się gala wręczenia nagród  wyróżniającym się rolnikom gminy Morag. W tym roku w gronie wyróżnionych znaleźli się: Anna i Andrzej Horbacz z sołectwa Gulbity, Elżbieta i Marek Pieńkowscy z sołectwa Niebrzydowo Wielkie, Beata  i Hubert Ziarek z sołectwa Rolnowo, Paulina i Piotr Warcholak z sołectwa Jędrychówko, Radosław Jeziorski z sołectwa Maliniak, Krzysztof Czarniak z sołectwa Kruszewnia, Elżbieta i Jan Nowocin  z sołectwa Słonecznik, Grażyna i Piotr Suchoccy z sołectwa Bożęcin, Monika i Marcin Auguścik    z sołectwa Chojnik oraz Jadwiga i Leszek Sztalmirscy z sołectwa Żabi Róg. Rolnicy roku 2017 gminy Morąg oprócz podziękowań otrzymali nagrody finansowe w wysokości 400 zł.

Nagrody rzeczowe rolnikom wręczał właściciel ZHU „Agromech” – Krzysztof Kowalewski z małżonką.

Rolnictwo w naszej gminie jest innowacyjne, rolnicy korzystają ze środków europejskich, modernizują gospodarstwa, kupują nowoczesne maszyny oraz dużo inwestują poprawiając konkurencyjność.

Dożynki są doskonałą okazją do podziękowań dla sołtysów. W gminie Morąg urząd sołtysa sprawuje 13 pań i 16 mężczyzn. Sołtysi są osią demokracji na terenach wiejskich. Sumiennie wykonują swoje obowiązki, zaś współpraca z władzami samorządowymi jest również udana.

Sołtysi otrzymali dyplomy z podziękowaniami oraz drobne nagrody finansowe. Na imprezie nie zabrakło przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy przeprowadzili konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

Podczas Dożynek poznaliśmy również sołectwa od kuchni. 12 sołectw stanęło do konkursu kulinarnego „Ciasta i desery z miodem” ogłoszonego pod patronatem PAGED SKLEJKA S.A.

Potrawy z wykorzystaniem miodu oceniała komisja w składzie: Anita Wasilewska – przewodnicząca, przedstawicielka firmy Paged Sklejka S.A., Mariusz Sobiech – szef kuchni „Ostoja” i Tomasz Faraś – inspektor Biura Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Miejskim.

Jury przy ocenie potraw brało pod uwagę: smak, estetykę podania, a także oryginalność i innowacyjność wykorzystania miodu w potrawie. Po długiej naradzie przyznane zostały następujące miejsca: wyróżnienia dla sołectw: Bramka, Wenecja, Łączno, Żabi Róg, Królewo, Gulbity, Strużyna, Zawroty, Bożęcin.

Potrawy które zachwyciły Jurorów można wpisać do pamiętnika kulinarnego. Trzecie miejsce za „Miodowy Retun” otrzymało sołectwo Jurki, drugie miejsce za „Tort z przekładką miodową” otrzymało sołectwo Słonecznik, na pierwszym miejscu za pyszną „Bezę miodową” znalazło się sołectwo Ruś.

Nagrody rzeczowe  w tym konkursie ufundowała firma PAGED SKLEJKA S.A.

Do konkursu na „Najlepszą potrawę z ryb” zgłosiło się 11 sołectw, które przekonały Jurorów, że istnieje cały wachlarz możliwości gastronomicznych, aby włączyć rybę do dań. Dania rybne to świetna alternatywa dla ciężkich potraw mięsnych. Ryby to samo zdrowie, to doskonały produkt na obiad.

Dania oceniała komisja w składzie: Tomasz Faraś – przewodniczący, inspektor Biura Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Miejskim, Mariusz Sobiech – szef kuchni „Ostoja” i Anita Wasilewska – przedstawicielka firmy Paged Sklejka S.A. Jak przy każdym daniu oceniany był smak, wygląd potrawy, estetyka podania, a także stopień trudności wykonanej potrawy. Wyróżnienia przyznano następującym sołectwom: Słonecznik, Ruś, Łączno, Żabi Róg, Królewo, Gulbity, Zawroty, Bożęcin.

III miejsce (100 zł) otrzymało sołectwo Wenecja za „Rybę faszerowaną”. II miejsce (200 zł) w konkurencji kulinarnej zajęło sołectwo Bramka za „Kotlety rybne z karasia”. Za potrawę „Tatar z młyna” sołectwo Strużyna zwyciężyło w tym konkursie zajmując pierwsze miejsce (nagroda 300 zł).

Wszystkie nagrody finansowe w poszczególnych konkursach ufundował Urząd Miejski w Morągu. Nagrody wręczał zastępca Burmistrza Morąga Leszek Biernacki oraz dyrektor Morąskiego Domu Kultury Andrzej Niewiadomski.

Wesołym elementem Dożynek była rywalizacja sportowa w konkurencjach: ringo, przeciąganie opony, pistolet, dart, waga, kasjer, kręgle. Na scenie konkurowały ze sobą dwie męsko-żeńskie drużyny – Burmistrza oraz Sołtysów.  Zwyciężyła drużyna Sołtysów wynikiem 5:2.

Część sportową poprowadzili: Szymon Steć – kierownik Referatu Sportu i Rekreacji w Urzędzie Miejskim oraz podinspektor – Joanna Kułakowska. Rywalizacja sportowa  nagrodzona była pucharami. Wieczorem na scenie nie zabrakło dobrej zabawy. Parodie znanych piosenek wykonał Kabaret Sołtysów. Odbył się koncert zespołu „Eurobabki”.

Na zakończenie zagrały dwa zespoły disco polo: „Lecimy” oraz „Taste”. Podczas całodniowej imprezy odbywały się konkursy, były stoiska sołeckie, gastronomiczne, kramy z atrakcjami dla najmłodszych. Fundacja „Jak Nie My To kto” prowadziła zbiórkę żywności długoterminowej oraz przyborów szkolnych dla osób poszkodowanych przez nawałnicę. Jedną z wielu atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych był sprzęt obsługiwany przez żołnierzy I Batalionu Składowania z Olsztyna.

Dożynki Gminne odbyły się 2 września 2017 r. na terenie parku miejskiego w Morągu. Organizatorami uroczystości dożynkowych i festynu byli: Burmistrz Morąga oraz Morąski Dom Kultury.

MDK serdecznie dziękuje sponsorom tegorocznych Dożynek, którymi byli:

 

Paged Sklejka S.A – prezes Arkadiusz Tecław

Morąsko-Zalewski Bank Spółdzielczy

Zakład Handlowo-Usługowy „Agromech” – Krzysztof Kowalewski

Warmiński Bank Spółdzielczy z siedzibą w Jonkowie

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z siedzibą w Morągu

Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” – prezes Dariusz Nachtygal

Maj Fitness Club – Paweł Maj

Orange

PH „Nasiennik” – Tadeusz Walczyk

Kwiaciarnia „Stokrotka” – Beata Kalisz

Sklep Monopolowy „Leo Center” – Michał Rydzewski

P.H. „Walter’s”- Teresa Guzicz-Siuchta

„Warzywniak” – Krystyna Olszewska

Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska – preses Andrzej Białek

PHU „Marketing” – Henryk Niewiadomski

Księgarnia „Wiedza”

Serdeczne podziękowania dla Kwiaciarni „CIS” w Morągu za wypożyczenie drzew i krzewów ozdobnych oraz dla Muzeum J.G Herdera za wypożyczenie krzeseł (na mszę św.).

 

MDK Morąg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.