A TY ILE ZNASZ PIOSENEK O OSTRÓDZIE?

Większość z Was kojarzy pewnie utwory takie jak “Warszawa” zespołu T.Love, “Olsztyn Kocham” Czerwonego Tulipana czy…  “Streets of Philadelphia” Bruca Springsteena. Ale co powiedzielibyście, gdyby ktoś zapytał Was o piosenkę o Ostródzie? Choć może to wydawać się mało prawdopodobne, to… jest w czym wybierać!

Ostróda pod kątem muzycznym kojarzy się głównie z festiwalami i koncertami. Mamy cudowny Ostróda Reggae Festival, jest Festiwal Muzyki Tanecznej, są letnie koncerty z dużymi gwiazdami w Amfiteatrze. Muzyka Filmowa regularnie rozbrzmiewa w halach Expo Mazury, są wieczorki tematyczne na molo, zimowe koncerty w sali kameralnej… Ale – na pierwszy rzut oka (ucha) – ciężko sobie przypomnieć o jakiejś “ostródzkiej” konkretnej piosence.

Tymczasem – jak zaraz zobaczycie – jest tego całkiem sporo. Choć może nie są to hity ze strony głównej Spotify, to jednak każdy z poniższych utworów ma w sobie pierwiastek ostródzkości.

***

TO MY JESTEŚMY DZIECI OSTRÓDY

Telewizja Mazury zrealizowała przed paroma laty jedną z najciekawszych piosenek o Perle Mazur. “Dzieci Ostródy”, zaśpiewane przez Ludmiłę Warzechę, to kompozycja wprawiająca w pewną nostalgię, dzięki której oczami wyobraźni można cofnąć się w czasie i powspominać. Słowa do utworu napisał Waldek Skarżyński, za aranżację utworu odpowiedzialny był z kolei jego syn – Krzysztof.

“W naszej historii nie ma obłudy – to my jesteśmy Dzieci Ostródy” – warto dodać na wysokie miejsce na ostródzkiej setliście!

***

WALDEK SKARŻYŃSKI NA WIOSNĘ I NA NOC

Piękna i słoneczna wiosna czy ciemna, ale bynajmniej nie mroczna noc? Zarówno w jednej jak i drugiej kombinacji można się odnaleźć dzięki piosenkom Waldemara Skarżyńskiego “Wiosna” i “Ostródzka Noc”. Prawdziwy lokalny artysta – prawdziwie zakochany w Perle Mazur.

***

OSTRÓDA = REGGGAE. REGGAE = OSTRÓDA

W zestawieniu ostródzkich hitów nie może zabraknąć piosenek związanych z Ostróda Reggae Festivalem. Jedna z największych tego typu imprez w Europie doczekała się kilku naprawdę fajnych pozycji z Ostródą w roli głównej:

– “Viva Ostróda Reggae Festiwal”, piosenka która na YouTube wylądowała już w 2008 roku – wspaniała, sentymentalna podróż zwłaszcza dla mojego pokolenia w czasy “nastolactwa”;

– “See You In Ostróda” – Piter Cool, czyli Piotrek Kolaj wraz z całą plejadą polskich gwiazd muzyki reggae, takich jak m.in. Vavamuffin, Tabu czy Damian Syjonfam

– “Jedziemy tam” – bydgoskie Dubska nagrały skoczny i bardzo wpadający w ucho hymn festiwalu w 2014 roku;

– “Ostróda” – tutaj znane i lubiane Tabu w utworze promującym nasz ostródzki festiwal w 2013 roku.

Jakby poszperać, to w świecie reggae znalazłoby się jeszcze kilka piosenek bądź to nagrywanych, bądź to traktujących o Ostródzie.

***

DISCO PONAD WSZYSTKO

Ostróda to nie tylko stolica reggae, ale również i muzyki tanecznej czy, jak kto woli, disco polo. Dziesiątki popularnych, mających niejednokrotnie setki tysięcy (czy nawet miliony) wyświetleń klipów to nagrania z naszego Festiwalu Muzyki Tanecznej. Po wpisaniu w YouTube frazy “Ostróda disco polo” na pierwszym miejscu zobaczymy nagranie zespołu Akcent “Przez Twe Oczy Zielone”, które w 2014 roku było bardzo świeżutką piosenką zaprezentowaną właśnie na Mazurach Zachodnich.

Ale piosenki z festiwalu to nie wszystko! Na terenie miasta i okolic były też kręcone klipy innych zespołów lubujących się w skocznej muzyce tanecznej. Weźmy na przykład:

– “Wszystkie Kocham” zespołu Explozja czy

 

– “Honor”, który nagrał Fisher.

 

Widoki ładne, bo nasze, mazurskie. Co do muzyki… Co kto lubi!

***

MARWAŁD I GIĘTLEWO

Króciutko – każdy z nas zna utwór “W kinie w Lublinie” zespołu Brathanki. W ramach ciekawostek – zauważyliście, że w pewnym momencie wokalistka śpiewa tam o “Marwałdzie i Giętlewie”, czyli sąsiadujących ze sobą miejscowościach położonych tuż pod Ostródą?!

***

OSTRÓDZIANIE SĄ GORĄCY

Jest też cała masa utalentowanych ludzi związanych z naszym miastem. No i Norbi. Norbi urodził się w Ostródzie, ale zostawmy ten temat na inne rozważania.

A tak poza Norbim – wymieniając z głowy. W ostatniej dekadzie na scenie muzycznej pojawiali się m.in. Leon Krześniak (“Naklejka” – super nutka!), Ania Teliczan czy Magdalena Banasiuk, Kiełas.

 

 

 

 

***
autor: R. Dąbrowski

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.