BILET DO PRZESZŁOŚCI – PODSUMOWANIE PROJEKTU (FOTO + VIDEO)

W styczniu biblioteka rozpoczęła realizację projektu „Bilet do przeszłości”.

Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Realizowane jest w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

Partnerami biblioteki podczas realizacji projektu są: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego, Książnica Polska Księgarnia Lexica w Ostródzie, ARS et LIBER Stowarzyszenie Twórców Kultury i Przyjaciół Biblioteki w Ostródzie oraz Zachodniomazurskie Stowarzyszenie Przewodników.

Założeniem zadania jest zwiększenie zainteresowania czytaniem i ofertą biblioteki dzieci i młodzieży, uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostródzie, która położona jest na oddalonym od placówek kulturalnych osiedlu. Zadanie polega na organizacji działań animujących czytelnictwo, rozbudzających zainteresowanie historią regionu i rozwijających talenty, realizowanych we współpracy z partnerami ze środowiska lokalnego.

Tytułowy “bilet do przeszłości” to książka, która otwiera drogę do odkrywania zagadek z historii.

Punktem wyjścia w projekcie będzie lektura wybranych książek przygodowych przybliżających historię regionu: Beaty Sarnowskiej „Tajemnica zaginionej kotki”, Tomasza Stochmala „Mataszkowie i mazurska przygoda” oraz legend i opowieści z ziemi ostródzkiej.

 

Na zakończenie projektu dzieci miały możliwość zaprezentowania swojej półrocznej pracy przed koleżankami i kolegami w szkole.

Przedstawili scenki, w których zachęcali do przeczytania napisanego i zilustrowanego przez siebie opowiadania “Sekrety ostródzkiego zamku”. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali nagrody, a książeczka z opowiadaniem została wręczona pani dyrektor i znajdzie się w księgozbiorze biblioteki szkolnej.

 

Nagrodą, ale i sprawdzianem, co dały dzieciom warsztaty była zabawa w zagadkowym pokoju. Przydały się notatki, które przez cały projekt gromadzone były w lapbookach.

10 czerwca opowiadano o projekcie “Bilet do przeszłości” na spotkaniu otwartym, na które zaproszeni zostali rodzice dzieci uczestniczących w projekcie. Na przedstawionej podczas spotkania prezentacji multimedialnej można było przeczytać podstawowe informacje na temat projektu oraz obejrzeć zdjęcia ze zrealizowanych warsztatów i spotkań. Dzieci zachęciły do przeczytania napisanego przez siebie opowiadania w scenkach przygotowanych podczas warsztatów aktorskich. Wszystkim uczestnikom spotkania wręczone zostały książki z opowiadaniem.

Jednym z prowadzących warsztaty podczas projektu “Bilet do przeszłości” był poeta Sławomir Płatek. Przed dziećmi stanęło m.in. trudne zadanie napisania wiersza o puszce.

9 maja odbyły się warsztaty, podczas których uczestnicy projektu “Bilet do przeszłości” pracowali nad ilustracjami do napisanego przez siebie opowiadania “Sekrety ostródzkiego zamku”.

Za uczestnikami “Biletu do przeszłości” kilka wycieczek po Ostródzie, podczas których poznawali zabytki i historię miasta.
24 maja wyruszyli na wycieczkę śladami bohaterów opowiadania, które napisali w ramach projektu: “Tajemnice ostródzkiego zamku”.
20 maja  dzieci uczestniczyły w warsztatach aktorskich z Agnieszką Skrzypczak, podczas których uczyły się zachowania na scenie, autoprezentacji oraz przygotowywały się do zaprezentowania metodą booktalkingu napisanego przez siebie opowiadania.
5 kwietnia miało miejsce drugie spotkanie autorskie, połączone z warsztatami kreatywnego pisania, które odbyło się w ramach projektu „Bilet do przeszłości”.

Dzieci klas piątych spotkały się z Beatą Sarnowską, autorką przygodowych książek, których bohaterowie rozwiązując zagadki detektywistyczne poznają historię miasta i jego zabytki.

Uczestnicy projektu przeczytali książkę „Tajemnica zaginionej kotki”. Pani Beata opowiedziała o swoich powieściach, warsztacie pisarskim i poprowadziła warsztaty kreatywnego pisania. Na koniec spotkania dzieci poprosiły o autograf w swoich projektowych lapbookach.

29 marca odbyło się pierwsze spotkanie autorskie zrealizowane w ramach projektu „Bilet do przeszłości”. Dzieci z klas czwartych i piątych Szkoły Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego spotkały się z autorem książek dla dzieci, pasjonatem zabytków i podróży po Polsce – Tomaszem Stochmalem.

Tomasz Stochmal jest autorem serii książek przygodowych, których bohaterowie – Mataszkowie – zwiedzają ciekawe miejsca i przeżywają niezwykłe przygody. Uczestnicy projektu przeczytali trzecią część serii „Mataszkowie i mazurska przygoda”, ale podczas spotkanie rozmawialiśmy nie tylko o tej książce. Autor wyczerpująco opowiadał o swojej pracy pisarza, podróżach i przygodach Mataszków opowiedzianych w pozostałych częściach serii.

 

15 marca w ramach projektu “Bilet do przeszłości” odbyło się spotkanie z Krzysztofem Kowalczykiem z Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników, podczas którego miał miejsce krótki wykład o historii Ostródy.
Porozmawiano także o o legendach ze zbioru Legendy i opowieści z ziemi ostródzkiej. Spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom najciekawszych wydarzeń z historii Ostródy oraz poznanie najważniejszych legend. Pan Krzysztof opowiedział dzieciom legendę o Jeziorze Srebrnym, która może być inspiracją podczas pracy na fabułą projektowego opowiadania. Pojawiły się pierwsze ważne notatki w lapbookach.
11 i 12 marca 2019 r. odbyły się pierwsze projektowe warsztaty. Uczestnicy projektu „Bilet do przeszłości” przy wsparciu instruktorek – Agnieszki Świłło i Michaliny Betlewicz tworzyli lapbooki – projektowe teczki tematyczne, w których gromadzone będą wiadomości z kolejnych etapów zadania.

Powstały piękne, oryginalne prace, a zajęcia bardzo się dzieciom podobały Realizację projektu „Bilet do przeszłości” rozpoczęliśmy w styczniu spotkaniem z legendami ziemi ostródzkiej.

Przez dwa miesiące poznawaliśmy legendy i opowieści związane z historią naszego powiatu, a efektem wspólnej pracy jest stworzony przez uczestników komiks do legendy „O dzielnym kowalu i kamieniu granicznym z Ostródy”.

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.