BITWA POD GRUNWALDEM W WIRTUALNYM ŚWIECIE

Strona Regionalnej Pracowni Digitalizacji – cyfrowewm.pl wzbogaciła się o 150 obiektów z dwóch regionalnych muzeów.

Unikatowe średniowieczne przedmioty zostały zdigitalizowane dzięki projektowi „Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem – średniowieczne historie w wirtualnym świecie”.

W sieci znalazły się eksponaty z dwóch muzeów – Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu z wystawy „Truso – legenda Bałtyku” oraz z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Łącznie 150 przedmiotów – od tych używanych na co dzień, poprzez służące do ozdoby, aż po śmiercionośne, z których korzystano np. w bitwie pod Grunwaldem.

– Obiekty trafiły na stronę cyfrowewm.pl w ostatnich dniach minionego roku, w których zanotowaliśmy wielokrotnie zwiększone zainteresowanie wśród internautów – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – A co nas cieszy najbardziej to społeczność, która się buduje wokół nas – np. jedna z monet udostępnionych przez Muzeum w Stębarku, oznaczona jako nieczytelna, doczekała się próby rozpoznania przez jednego z internautów.

Dodatkowo, dzięki projektowi część zasobów muzealnych została poddana konserwacji, a w sieci dostępne są również filmy, w których specjaliści – dr Marek F. Jagodziński, dr Piotr A. Nowakowski oraz Jarosław Malecki opowiadają o średniowiecznej broni, koniach, systemach miar i wag czy wierzeniach.

Prace wykonała Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. Na stronie cyfrowewm.pl prócz np. elbląskich form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, wirtualne spacery, a także eksponaty z muzeów z terenu Warmii i Mazur oraz Żuław.

Zbiory z Muzeum pod Grunwaldem można obejrzeć  tutaj

Więcej www.cyfrowewm.pl

Źródło: www.cyfrowewm.pl, Edyta Bugowska

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.