DURĄG: FESTIWAL DYNI 2022

Po raz trzeci w Durągu odbył się Festiwal Dyni Durąg 2022, w tym roku pod hasłem „Mariaż lasu i pola”, ponieważ obok dyni bohaterem festiwalu były także dary lasu. Wydarzenie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie DURĄG XXII wieku dzięki współfinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Lasów Państwowych – Partnera wydarzenia jak również Gminy Ostróda. Głównymi organizatorkami wydarzenia były dziewczyny z Koła Gospodyń Wiejskich w Durągu przy ogromnej pomocy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Durągu, na których zawsze mogą liczyć.

Impreza rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Durągu. Następnie w parku rozpoczęło się dyniowo-leśne szaleństwo.
Ważnym punktem programu festiwalu były musztra paradna i pokaz jazdy konnej Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich im. B. Mościckiego przeprowadzona przez Rotmistrza Adama Sujeckiego. Pokaz sprawności ułańskiej oraz imponujące swoim pięknym wyglądem konie okazały się prawdziwą ucztą dla oczu i serc przybyłych gości.
Głównym punktem festiwalu był konkurs Kół Gospodyń Wiejskich oraz Sołectw na najlepszą potrawę z dyni i darów lasu „Mariaż lasu i pola”. W konkursie swoje potrawy zaprezentowało sześć drużyn z Zajączek, Szyldaka, Napromu, Turznicy, Międzylesia i Brzydowa. Pierwsze miejsce zajęło Sołectwo Zajączki za „Pasztet z dyni w sosie żurawinowym”, drugie KGW Szyldak za „Mariaż lasu i pola w jesiennej rozkoszy” – zupą dyniową z pierożkami, natomiast na trzecim miejscu podium stanęły gospodynie Napromu z przepysznym dyniowym deserem – „Dyniowa pychotka”. Odbył się także konkurs na największą dynię, w którym zwyciężył Koło Gospodyń Wiejskich w Turznicy ze swoją 57 kilogramową dynią i otrzymało tytuł najlepszego hodowcy dyń w Gminie Ostróda w 2022 roku.
Ważnym punktem imprezy była zaprezentowana przez Nadleśnictwo Olsztynek ekspozycja wystawiennicza w mobilnym punkcie edukacyjnym „Las w szkatułce”, punkt cieszył się ogromną popularnością wśród dzieci i dorosłych, którzy mogli się wiele dowiedzieć na temat walorów prozdrowotnych żywności pochodzenia leśnego.
Zorganizowano także wiele atrakcji dla dzieci: warsztaty leśne dla dzieci – smakołyki z lasu oraz dwie ogromne zjeżdżalnie, można było także pojeździć na kucykach oraz bryczkami, poszukać skarbów dzięki Stowarzyszeniu Historyczno-Poszukiwawczemu POGRANICZE z Ostródy, które przygotowało także wystawę swojej kolekcji oraz sprzętu używanego do poszukiwań. Przez cały czas odbywał się plener malarski Stowarzyszenia „Art Et Liber”. Całej imprezie towarzyszył cudowny koncert pieśni kawaleryjskich zespołu „MALOWANI”, wszyscy uczestnicy mogli bezpłatnie degustować wspaniałych i różnorodnych potraw z dyni i darów lasu przygotowanych przez Koła Gospodyń wiejskich.
Piękna pogoda i cudowna magia tego wyjątkowego dla Gminy Ostróda i mieszkańców Durąga miejsca przywiodła do Durąga bardzo wielu gości. Takich korków i zastawionych parkingów, poboczy oraz wszystkich możliwych miejsc w Durągu jeszcze nikt nie widział. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i zapraszamy za rok.
Autor zdjęć Anna Nowakowska

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.