KOLEJNI ARTYŚCI ORF 2018

Organizatorzy przedstawili kolejnych artystów, którzy zagrają na ORF 2018.

Na tegorocznej 18 edycji ORF wystąpi gwiazda brytyjskiego reggae / dancehall Macka B. Do solowej kariery powraca przybywający na festiwal Sidney Polak. Zaprezentuje się też nowy reprezentant krajowego roots – formacja Shashamane. To wszystko w Ostródzie w terminie 5-8 lipca.

MACKA B (Wlk. Brytania)

Od ponad 30 lat jego nawijki niosą świadomość i edukację nie tylko wśród czarnej społeczności Wielkiej Brytanii. Stał się globalnym symbolem weganizmu i zdrowego stylu życia. Po raz pierwszy w Ostródzie, zaprezentuje swój najnowszy album „Health is Wealth”.

 

Macka B jest jednym z najbardziej wpływowych współczesnych brytyjskich wokalistów reggae. Słynie ze swojego bezpośredniego przekazu, a większość tekstów poświęcona jest ważnym aspektom społecznym i duchowym. Jego pierwszy album „Sign of the Times” (1986) wciąż pozostaje kamieniem milowym reggae w Wlk. Brytanii.
Macka B (Christopher MacFarlane) urodził się niedaleko brytyjskiego Birmingham. W dzieciństwie grał na wiolonczeli i śpiewał w szkolnym chórze, ale swoją prawdziwą miłość do muzyki odkrył w reggae. Wzorował się na takich wielkich toasterach jak U-Roy, I-Roy, Big Youth, a w szczególności Prince Far I. W tych czasach wraz z kilkoma przyjaciółmi stworzył swój pierwszy sound system Exodus. W 1982 roku udał się w podróż na Jamajkę, aby zobaczyć prężnie rozwijającą się scenę dancehall. Zainspirowany tym doświadczeniem rok później wygrał konkurs dla ambitnych DJ’ów, co zaskutkowało kilkoma wystąpieniami w radio i nagraniem singla „Maggie’s Letter” z kapelą Pre-Wax. Udzielał się w lokalnych sound systemach. Jego pierwszym singlem był wydany w 1985 roku dla legendarnej wytwórni Fashion Records „Bible Reader”. Od początku kariery Macka B współpracował z Mad Profesorem i pod szyldem jego wytwórni Ariwa wydał większość swoich płyt. W 1988 roku Macka B ponownie odwiedził Jamajkę, gdzie nagrywał pod okiem producenta Black Scorpio. W 1989 roku wydał „Buppie Culture”, na której znalazł się wielki hit „Dread A Who She Love” z wokalistką Kofi. Kompozycja ta dotarła na szczyt reggae’owych list przebojów Wielkiej Brytanii. Ponownie dokonał tego z „Proud of Mandela” w 1990 roku. W latach 1991 – 1992 został dwukrotnie wybrany najlepszym męskim DJ’em w Wielkiej Brytanii.
Mimo upływu lat Macka B nie zatrzymuje się – wciąż nagrywa, koncertuje, krytycznie obserwuje rzeczywistość i zawsze ma coś ważnego i interesującego do przekazania. Był jednym z pierwszych zagranicznych artystów reggae, którzy pojawili się w Polsce jeszcze w latach 80-tych. Potem wielokrotnie powracał, występując m.in. na Soundedit w Łodzi, kluczborskiej Stolicy Reggae, czy warszawskim Róbrege. Dzięki odnoszącym niezwykły wiralowy sukces humorystycznym filmom video, w ostatnich latach stał się ambasadorem zdrowej kuchni na całym świecie. Potwierdził to wydanym w ubiegłym roku pierwszym albumem dla VP Records –„Health is Wealth”. To zaledwie… 24 długogrający krążek w jego karierze!
Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 7.07.2018Linki:http://www.mackab.com/
https://www.facebook.com/OfficialMackaB

 

SIDNEY POLAK (Polska)

Autor wielu przebojów z pogranicza reggae, hiphop i folk powraca do działalności solowej. Usłyszycie klasyki, które rozkręciły niejedną imprezę oraz nowe piosenki z zapowiadanej na jesień płyty.

Sidney Polak (Jarosław Polak) to warszawski muzyk, kompozytor, autor tekstów, od 1990 roku perkusista w zespole T.Love, z którym nagrał około 15 albumów i zagrał około 3 tysiące koncertów. Ma też na swoim koncie dwie płyty solowe z autorskimi kompozycjami i tekstami. Pierwsza z nich, „Sidney Polak” (2004), przyniosła takie przeboje jak „Otwieram wino”, „Chorwat” czy „Chomiczówka” oraz trzy Fryderyki w kategoriach: autor, kompozytor oraz album roku – muzyka alternatywna. Wśród gości znaleźli się tam m.in. Reggaenerator, Pablopavo czy Pezet. Wydany w roku 2009 album „Cyfrowy styl życia” zapamiętano dzięki hitom „Skuter”, „Deszcz”, „Natalia” czy nagranym z Eastwest Rockers „Blask”. Sidney jest także producentem muzycznym. Oprócz swoich płyt solowych wyprodukował album “Radio Pezet” (2012) z jego kompozycją „Co mam powiedzieć”. Współpracował też z Juniorem Stressem, Vavamuffin, Trzeci Wymiar czy Dreadsquad. Rok 2018 to zawieszenie działalności koncertowej zespołu T.Love i powrót Sidney’a do solowej aktywności.

W Ostródzie zaprezentuje program oparty na piosenkach reggae ze swojego repertuaru, a także kilka nowych kompozycji z nadchodzącego albumu, który ujrzy światło dzienne jesienią.

Amfiteatr, 5.07.2018

Chomiczówka

https://youtu.be/9kyIhvt_ZU0

 

 

SHASHAMANE (Polska)

To jedna z tych formacji, które przywracają wiarę w krajowe roots reggae. Muzyka z doświadczeniem i groovem, do tańca i duchowej zadumy – Origin & Culcha!

Zespół Shashamane powstał ponad 2 lata temu i w swoim składzie zgromadził doświadczonych muzyków, których połączyła wspólna pasja jaką jest fascynacja jamajskimi brzmieniami, a zwłaszcza roots reggae i dub. Wśród tworzących formację znalazły się osoby współpracujące wcześniej z takimi grupami jak Bakshish, Duberman, Tabu, Lion Vibrations, Zgroza, Jahoo, Baobab, Natural Mystic, Ziggie Piggie, YO i wielu innymi, nie tylko związanymi ze środowiskiem reggae. Do tej pory Shashamane zaprezentowało się podczas takich imprez jak m.in.: Winter Reggae w Gliwicach, Najcieplejsze Miejsce na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim, Rub’n’Dub Festiwal w Gliwicach, Reggae w Stodole w Kobiórze.

Ich debiutancka EPka „Origin & Culcha” ukazała się za sprawą Zima Records w 2017 roku. W nagraniach wzięło udział małżeństwo Magdalena i Adam Milwiw-Baron z grupy The Lions, którzy wparli Shashamane instrumentami dętymi. Nad miksem i masteringiem czuwał holenderski muzyk i producent Marc Baronner / Bass Galore Productions, współpracujący wcześniej z takimi artystami jak Brinsley Forde (ex-Aswad), Addis Pablo czy Damian SyjonFam. Na płycie znalazły się również jego wersje dubowe.

 

Red Stage, 7.07.2018

Live Winter Reggae 2016

https://youtu.be/oUaIpPln14A

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.