MARCUS GAD I KOLEJNI POLSCY ARTYŚCI / FINAŁ CZWÓRKA REGGAE CONTEST

Na głównej scenie Ostróda Reggae Festival (11-14.07) wystąpi uznany w świecie artysta z Nowej Kaledonii, Marcus Gad oraz Bakshish, Damian SyjonFam i Johny Rockers. Wiadomo również, kto wystąpi w finale konkursu Czwórka Reggae Contest.

MARCUS GAD (Nowa Kaledonia)

Pochodzi z odległej wielokulturowej krainy i ucieleśnia duchowy ruch muzyczny. To medytacyjne korzenie, muzyka duszy prezentowana przy użyciu oryginalnej techniki śpiewu zbliżonej do liturgii.

 

Przekaz Marcusa Gada jest podsycany potężnym muzycznym transem i wyrafinowanym dźwiękiem. Zachęca do podróży i refleksji. Ambasador kultury z zaginionej wyspy pośrodku Oceanu Spokojnego, gdzie natura i zwyczaje plemienne są nadal wspaniale zachowane, Marcus Gad przypomina nam nasze pierwsze doświadczenie w czasach kryzysu. Więcej niż tylko muzyka, jego sztuka zapewni egzotyczne zmysłowe doznania. Dwa lata po swoim pierwszym albumie „Chanting”, prezentowanym na ponad 100 koncertach w całej Europie, Marcus Gad powrócił z nową EP, powstałą w kolaboracji z paryskim beatmakerem Tamalem, swoim stałym współpracownikiem.

„Enter a Space” to dobry tytuł dla tego wydawnictwa: wejdź do wszechświata pełnego teksturowanych organicznych i wodnych dźwięków. Podstawą tego projektu są korzenie, ale możesz cieszyć się nimi m.in. dzięki wpływom hip-hopu i soulu. Tak jest na singlu „River”, ze wspaniałym teledyskiem nakręconym w świętym mieście Varanasi w Indiach. W „Live up to the Day” można usłyszeć kilka nut bluesowych Mandingo dzięki N’Goni. W „Inna Nature” delektować się będziesz afrykańskimi dźwiękami griota Burkinabe, Losso Keita.

Magia tej EP wynika z pięknej, wspólnej fuzji Marcusa Gada i Tamala, tworzących unikalną symbiozę muzyki i tekstów inspirowanych hinduską filozofią Advaita Vedenta. Marcus Gad każe nam myśleć o rzeczywistości rodzaju ludzkiego oraz inkarnacji. Czy jesteśmy tylko ciałem? A może tylko duchem? Czy jesteśmy czymś więcej?

To świat, który będziemy odkrywać z Marcusem Gadem i jego grupą Tribe, po raz pierwszy w Ostródzie.

Red Stage, 14.07

 

BAKSHISH

Fundamentalna grupa polskiego reggae nagrywa nowy album. Na ORF można spodziewać się więc mixu kanonicznych utworów z nową, współczesną wizją.

Od ponad 35 lat Bakshish swoją muzyką cieszy uszy fanów reggae w Polsce. Są jednym z pierwszych i najważniejszych polskich zespołów reggae. Powstali w 1982 roku w Kluczborku. Tego samego roku zagrali pierwsze koncerty na lokalnych imprezach i w klubach studenckich. Awansowali do finału konkursu radiowej Trójki „Kto najlepszy w tym rocku?” i zdobyli nagrodę Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie 1983, gdzie zagrali jako gwiazda rok później. Supportowali Misty in Roots we Wrocławiu podczas pierwszej trasy jamajskiego artysty w Polsce. W 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszy album “One Love”, sprzedany w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. W 1994 roku przy wsparciu niemieckiego producenta Felixa Woltera nagrali “Eye”. Pamiętnym albumem jest również płyta „B-3″ (2000).

Powrócili na scenę z „4 I-ver” (2012). Przez grupę przewinęły się dziesiątki muzyków, ale jej fundamentem od zawsze jest wokalista Jarek „Jarex” Kowalczyk. Ostatnie single to “Źrenica” i “Diament”. 2017 był rokiem obchodów 35-lecia zespołu i był celebrowany m.in. specjalnym koncertem w Amfiteatrze Opolskim z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej i wieloma gośćmi. Nakładem Universal ukazała się również płyta „Alive”.

Red Stage, 12.07

DAMIAN SYJONFAM

Na przestrzeni ostatnich lat wyrósł na czołowego polskiego wykonawcę muzyki korzeni, z charakterystycznym emocjonalnym stylem, którego nie da się podrobić.

Po sukcesie poprzednich dwóch krążków, w 2018 roku Damian zaprosił na płytę „Czuję, więc jestem”. To muzyka dla tych, którzy nie stracili wrażliwości, wciąż czują i współodczuwają. Damian tutaj to już nie tylko wokalista, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta. Wiele lat temu ukończył w Londynie kurs realizacji dźwięku. Dziś na płycie „Czuję, więc jestem” objawia się jako One Fam – w nowej roli multi-instrumentalisty i producenta swoich piosenek. Damian poszukuje w obrębie przeobrażającego się stylu reggae i nieobce są nowoczesne brzmienia współczesnej jamajskiej sceny. W szybkim i coraz bardziej odhumanizowanym świecie wokalista nieustannie apeluje o wzajemne zrozumienie, pokój i szacunek. Krytyczne i gorzkie spojrzenie na otaczającą rzeczywistość przeplata się z dającymi nadzieję piosenkami podkreślającymi znaczenie miłości – zarówno do świata, jak i najbliższych. Nie trzeba być fanem reggae, by dać się ponieść urokowi tego albumu.

Muzyczna droga Damiana rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy do współpracy zaprosiła go grupa reggae Natura. W 2007 roku powołał do życia zespół ComeYah, który w 2012 roku zachwycił Polskę albumem „Na Wschód”. W 2014 wydał pierwszy solowy album „Wracam do domu”. Płyta zawędrowała na drugie miejsce sprzedaży płyt w Polsce wg. OLIS. Dwa lata później ukazał się drugi album „To co było, to będzie”. 2017 to winylowa kompilacja „Ten świat jest twój”. Na scenie w Ostródzie towarzyszyć mu będzie niezawodna ekipa D’Roots Brothers.

JOHNY ROCKERS

Warszawska grupa roots reggae to zdobywcy głównej nagrody w Czwórka Reggae Contest 2018 i już jedni z czołowych przedstawicieli tego stylu w Polsce.

Zadebiutowali w 2014 roku, publikując pierwsze single które odbiły się echem wśród publiczności. W 2017 roku debiutancki album Johny Rockers „Stay Connected” został okrzyknięty jednym z najlepszych krajowych wydawnictw reggae. Członkowie zespołu połączeni miłością do korzennej muzyki tworzą nowy kierunek dla polskiej sceny. Tworząc nową jakość, są nadzieją jamajskiej muzyki na Wisłą. Ich styl jest rozpoznawalny na całym świecie – muzyka Johny Rockers dociera do odległych miejsc od Europy do Afryki, USA po Chiny. W bieżącym roku wypuścili singiel i teledysk „Love is the Solution”, którego powstanie było nagrodą zdobytą w ostródzkim konkursie. Utwór promuje nagrywany właśnie nowy album zespołu.

FINALIŚCI CZWÓRKA REGGAE CONTEST NA ORF 2019

Głosami jury w finale Czwórka Reggae Contest wystąpią zespoły:

Jemiayka, JMS Band, Positive Reggae Rockers, Yelram.

Wcześniej fani w głosowaniu przyznali „dziką kartę” dla grupy W Innym Stanie.

Finał konkursu będzie miał miejsce 14 lipca (niedziela) na Red Stage w godzinach 16:00 – 19:30.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.