WALDEMAR MIERZWA NAGRODZONY NA FORUM KULTURY WARMII I MAZUR

Waldemar Mierzwa, autor wielu książek o regionie, wydawca, badacz historii i kultury, wieloletni mieszkaniec Dąbrówna znalazł się wśród nagrodzonych podczas Forum Kultury Warmii i Mazur. Trzeba przyznać że znalazł się w doborowym gronie, bo obok niego doceniono Jerzego Hoffmana, Jerzego Bończaka, Izabelę Trojanowską, Janusza Majewskiego, Kornelię Kurowską i księdza Witolda Twardzika,

Forum Kultury Warmii i Mazur 2017 „… po słonecznej stronie ulicy” to spotkanie ludzi kultury z regionu, którzy swoją pracą twórczą wspięli się na wyżyny, rozsławiając imię Warmii i Mazur. Tegoroczne wydarzenie odbyło się 14 września 2017 roku w Olsztynie.

W tym prestiżowym wydarzeniu uczestniczyli nie tylko artyści związani z regionem od lat, ale również artyści, którzy przyjechali na Warmię i Mazur, by realizować swoje artystyczne i twórcze pasje.

– Kultura jest niezwykle istotnym elementem naszego życia, a samorząd województwa to ważny, a może nawet najważniejszy jej mecenas w naszym regionie – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Wspieramy wszelkie działania w dziedzinie kultury – począwszy od przedsięwzięć chroniących i kultywujących dziedzictwo kulturowe, poprzez współpracę z instytucjami, po bezpośrednie wsparcie twórców.

Podczas spotkania wyróżniono ludzi zasłużono dla lokalnej kultury. Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa udekorował Honorowymi Odznakami „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” Jerzego Hoffmana, Jerzego Bończaka, Kornelię Kurowską, księdza Witolda Twardzika, Waldemara Mierzwę, Janusza Majewskiego oraz Izabelę Trojanowską.

Nie zabrakło również debaty „Kultura w mediach, media w kulturze”, w której wzięli udział m.in. Jerzy Hoffman, Janusz Majewski, Bernadetta Darska, Paweł Jaszczuk, Krzysztof Kowalewski, Janusz Kijowski, Andrzej Wojnach, Maciej Prażmo, Stefan Brzozowski, Jerzy Niemczuk, Katarzyna Paluchowicz oraz Michał Szczerbic. Moderatorem była pochodząca z Kętrzyna dziennikarka – Jolanta Fajkowska.

Tegoroczne wydarzenie zwieńczył recital pochodzącej z Olsztyna Izabeli Trojanowskiej, która zaprezentowała znane od lat przeboje, jak i utwory z nowej płyty „Na skos”.

Forum Kultury Warmii Mazur – na pomysł zapraszania artystów tworzących w różnych dziedzinach wpadł w roku 2008 ówczesny wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski po to, by podtrzymać upadającą sztukę rozmowy. Podczas każdego z ośmiu spotkań odbywających się pod wspólnym tytułem „Forum Kultury Warmii i Mazur… są solą tej ziemi” spotykali się ludzie, którym bliska jest regionalna kultura. Tegoroczne hasło spotkanie „… po słonecznej stronie ulicy” to wybór miejsca, wskazującego, gdzie znajduje się większość ludzi kultury. To także nawiązanie do filmu Janusza Majewskiego zrealizowanego na podstawie powieści Włodzimierza Kowalewskiego „Excentrycy”, który prawdopodobnie nie powstałby, gdyby nie spotkanie obu panów na forum właśnie.

Źródło: Wrota Warmii i Mazur

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.