OFIARY WOJEN W REGIONIE TEMATEM WYSTAWY

„Ochrona pamięci o ofiarach działań wojennych na Warmii i Mazurach” – taką nazwę przyjęła ostatnia wystawa w zamkowej bibliotece.

Otwarcia wystawy dokonano w środę, 12 kwietnia 2017 roku, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie. Inicjatorem wystawy jest Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. Nieodłączną częścią ekspozycji jest zbiorowa publikacja o tym samym tytule pod redakcją dr Piotra Kardeli z Instytutu Pamięci Narodowej, członka Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Delegatura w Olsztynie.

Tematykę przebiegu działań wojennych w okresie I i II wojny światowej na terenie dawnych Prus Wschodnich (obecny obszar Województwa Warmińsko-Mazurskiego) przybliżyli zebranym goście specjalni spotkania: Renata Gieszczyńska, Karol Sacewicz i Rafał Bętkowski. Prelegenci, a jednocześnie autorzy publikacji scharakteryzowali również zjawisko powojennej antykomunistycznej konspiracji na tych terenach oraz problematykę związaną z pochówkami ofiar po zakończeniu działań zbrojnych.
Wystawa będzie czynna do 25 kwietnia 2017 r.
źródło: Powiat Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.