PLENER ARTYSTYCZNY W GLAZNOTACH

Wzgórza Dylewskie są ważnym elementem strategii rozwoju Gminy Ostróda. W dniach 3-13 lipca 2017 r. przy wiejskim kościele gotyckim w Glaznotach odbył się plener artystyczny.

Złożyły się na to dwa wydarzenia: plener malarski i plener rzeźby w kamieniu. W przedsięwzięciu wzięło udział 15 malarzy z Iławy, Ostródy i Olsztyna oraz 7 rzeźbiarzy z Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Wieliczki.

Wydarzenie zorganizowano w ramach długofalowego projektu „Centrum Kultury Pamięci w Glaznotach”. Plener to kontynuacja działań, w ramach których we wrześniu 2015 r. społecznościom lokalnym zamieszkującym miejscowości Wzgórz Dylewskich udostępniono kamienny Krąg Wspólnoty Kultur.

Celem pleneru było odkodowanie ukrytych potencjałów Wzgórz Dylewskich, wydobycie i pokazanie wartości przestrzeni, które stanowią o wyjątkowości krajobrazowej i niezwykłości dziejowej tej krainy. Tematami prac malarskich i rzeźbiarskich miały być miejsca nieoczywiste na pierwszy rzut oka, a jednocześnie piękne i warte wyeksponowania. W maju i czerwcu odbyły się objazdy wprowadzające w tematykę pleneru, w celu zainspirowania do podjęcia „innego”, patrzenia na Wzgórza Dylewskie. Podczas objazdów każdy artysta mógł sporządzić dokumentację fotograficzną tych miejsc i dokonać wyboru obiektu swej akcji artystycznej. Malarze mają czas do 15 września na dokończenie swych dzieł w zaciszu pracowni.

Wernisaż przewidziany jest na dzień 30 września 2017 r., w ramach podsumowania Europejskich Dni Dziedzictwa na Wzgórzach Dylewskich, koordynowanych przez Alicję Szarzyńską (kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie) i Wiesława Skrobota (koordynator Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie). Wydarzenie to odbędzie się w gotyckim kościele w Glaznotach i w tamtejszej świetlicy wiejskiej. Strategicznym współorganizatorem wernisażu jest Gmina Ostróda.

Organizatorami i koordynatorami pleneru byli Alicja Szarzyńska i Wiesław Skrobot, którzy także koordynują wrześniowy wernisaż. Istotnego finansowego wsparcia plenerowi artystycznemu udzielili: Gmina Ostróda oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Niezwykle ważna była także ofiarność finansowa Piotra Rydla z Rumiana (gm. Rybno), właściciela gospodarstwa rolnego i wielkiego miłośnika Wzgórz Dylewskich oraz Ziemi Łążyńsko-Lubawskiej oraz Giseli Olschewski-Schweda z Gelsenkirchen, dawnej mieszkanki Glaznot. Nie bez znaczenia było przyjazne nastawienie księdza Krzysztofa Kopacza, pastora iławskiej ewangelicko-metodystycznej parafii Miłości Bożej, administrującego gotyckim kościołem w Glaznotach. Serdeczną pomoc okazali także strażacy z glaznockiej drużyny i sołtys wsi Grażyna Gasikowska.

Głazy do działań rzeźbiarskich dostarczył i przygotował dla artystów wielki przyjaciel projektu „Centrum Kultury Pamięci w Glaznotach”, Kazimierz Marszelewski z Lubstynka, właściciel Kopalni Kruszywa Naturalnego w Glaznotach.

Źródło: Gmina Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.