POLSKA I JAMAJKA – DALEKO A BLISKO

Ostróda Reggae Festival udowadnia, że pozory mylą: wbrew odległości Jamajka nie leży daleko od Polski. Karaibska kultura kwitnie w kraju nad Wisłą, a kolejni jej wybitni propagatorzy, którzy pojawią się na scenach Ostródy w dn. 5-8 lipca to Vavamuffin, Dubska i Etna Kontrabande.

VAVAMUFFIN

15 lat temu nasze uszy zaczęła cieszyć ich muzyka. Dokładnie tyle samo razy dali się przy niej bawić na ORF. Na pewno nie zawiodą na specjalnym koncercie 15/15, gdzie poza klasyką usłyszycie nowe piosenki z nadchodzącego albumu.

Historia jednego z najważniejszych zespołów reggae w Polsce ma swój początek w 2003 w Warszawie. Vavamuffin to połączenie dwóch słów: jamajskiego “raggamuffin” oznaczającego styl śpiewania, nawijania i “Vava” czyli Warszawy. W skład zespołu weszli zarówno debiutanci, jak i utytułowani już zawodnicy polskiej sceny reggae. Wiosną 2005 ukazała się debiutancka płyta „Vabang!”, o której dziś śmiało można powiedzieć że rozpoczęła kolejną rewolucję w historii polskiego reggae. Potem wydali wersję remixerską „Dubang!” (2006) oraz kolejne albumy „Inadibusu” (2007), „Mo’ Better Rootz” (2010), „Solresol” (2013) oraz „V” (2016) . Od początku są okrętem flagowym wytwórni Karrot Kommando. Ukazało się również koncertowe DVD z ich koncertu na Przystanku Woodstock. Vavamuffin mają na swoim koncie niemal tysiąc koncertów, od małych salek klubowych po występy przed ponad stutysięczną publicznością na Przystanku Woodstock. Koncertują w kraju i zagranicą (min. USA, Etiopia, Egipt, Białoruś, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania). To właśnie pełne energii koncerty są żywiołem tego zespołu. Jako pierwszy w historii polski wykonawca, Vavamuffin zostali laureatem prestiżowej nagrody British Reggae Industry Awards w kategorii Best International Group 2012. Tegoroczny koncert w Ostródzie będzie jednocześnie świętowaniem 15-lecia zespołu oraz 15-tym z rzędu występem tej warszawskiej załogi na festiwalu. Będziecie mogli usłyszeć wiele znanych przebojów grupy oraz kilka piosenek z nadchodzącej, szóstej już płyty studyjnej.

Red Stage, 07.07

live ORF 2017

 

 

 

DUBSKA

 

Jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów polskiej sceny reggae, chętnie sięgający po inne muzyczne wpływy. Zawsze z piękną melodią, od serca, dla ciała i dla duszy.

Dubska to ośmiooosobowa orkiestra reggae działająca od 1999 roku. Muzyków zespołu ukształtowało jamajskie roots reggae i dub oraz polskie „punky reggae” lat 80-tych. Mają na swoim koncie 6 albumów studyjnych, w tym jeden będący kolaboracją z Gerbertem Moralesem, liderem legendarnej rosyjskiej grupy Jah Division. Muzycy lubią eksperymentować z brzmieniem, więc w ich muzyce oprócz reggae, dub i ska można usłyszeć wpływy elektroniki, jazzu i popu. Ma to duży wpływ na dynamikę ich koncertów. Bezpretensjonalne, energetyczne piosenki przeplatają się z dźwiękami, które zabierają słuchacza w eteryczną dubową podróż. Zespół dał się poznać szerokiej publiczności dzięki przebojom takim jak „Mama”, „Avokado”, „Johnny” czy „Wiatr”. W 2014 roku skomponowali oficjalny hymn festiwalu w Ostródzie, a w tym roku wystąpią tam po raz

dziewiąty. Wracają, by zagrać swój przekrojowy materiał i zaprezentować premierowe kompozycje.

Amfiteatr, 05.07

Strach

 

ETNA KONTRABANDE

 

Nie bez powodu w swojej nazwie mają nazwę znanego wulkanu, choć na Pomorzu, skąd pochodzą, nie ma żadnych wulkanów.

Powstali w 1999 roku. To niezwykle energetyczny, typowo koncertowy zespół grający modern reggae. W dotychczasowym dorobku grupy znajdują się 4 albumy. W 2016 roku trafili do finałowej piątki konkursu World Reggae Contest na ORF. W ciągu 19 lat działalności wydali 4 albumy. W grudniu ub. roku ukazał się nowy singiel „Ogień płonie”, aktualnie promowany przez stacje radiowe. Utwór został nominowany w kategorii „Piosenka roku” w plebiscycie słuchaczy audycji Strefa Dread w Czwórce.

Koncertują na festiwalach w Polsce i mają na swym koncie występy na międzynarodowych scenach, głównie w Czechach (m.in. Colours of Ostrava, United Island of Prague, SazavaFest, Besada u Big Bitu).

Na wiosnę 2018 zaplanowano premierę kolejnego albumu.

Red Stage, 08.07

Ogień płonie

 

 

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.