TEATR TAŃCA DZIKI STYL ZAWITA DO OSTRÓDY

W ramach projektu “Przestrzenie sztuki” do Ostródy zawita Teatr Tańca DzikiStyl Company, w wykonaniu którego obejrzymy spektakl “Pan ZARAZ”. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych ( 16 + ).

Tytuł: PAN ZARAZ
Reżyseria: Patryk Dariusz Gacki / Dzikistyl Company
Choreografia i wykonanie: Wioleta Fiuk, Patryk Gacki
Wideo: Laura Adel
Czas: 45 min.
spektakl dla widzów dorosłych.
Premiera: 30.05.2022 – Gdański Festiwal Tańca 2023
Pokazy popremierowe: Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Zrealizowano ze środków miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.  Punktem wyjścia do namysłu nad spektaklem PAN ZARAZ jest postać Kalibana – antybohatera sztuki W. Szekspira pt. Burza.
Autor spektaklu (Patryk Dariusz Gacki / Dzikistyl Company ) wchodzi w dialog zarówno z dramatem, jak i innymi tekstami kultury, by dokonać szczególnego rodzaju charakterystyki współczesnego "kalibaństwa".
Patryk Gacki przez pryzmat Kalibana przygląda się różnym obszarom rzeczywistości i dostrzega życiowo dotkliwy „mętlik aksjologiczny” współczesnego człowieka.
Odrzucenie wartości, prokrastynacja, problem z odnalezieniem własnej ścieżki życia, lenistwo intelektualne, które przechodzą we współczesną egzystencjalną martwotę, kończącą się życiowym odrealnieniem i narastającą ludzką alienacją. W atmosferze pogłębiającego wyobcowania trudno korzystać z wolności; pojęcia tracą znaczenie, a główne zasady bycia w świecie określają: „wola egzystencji minimum”, nihilizm, hedonizm i konsumpcjonizm. Powolnej rezygnacji z pełnej wolności istnienia po kolei zaczynają ulegać główni aktorzy życia społecznego. Kiedy człowiek nie może znaleźć głębokiego sensu życia, zaczyna się rozpraszać i zasłaniać własną pustkę przyjemnościami. Coraz bardziej wyrafinowanymi, coraz bardziej szalonymi, aż do ostatecznego przekroczenia siebie i zaprzeczenia swojej ludzkiej istocie.
Wioleta Fiuk i Patryk Gacki to zawodowi tancerze i choreografowie z Gdańska, którzy tworzą w obszarach teatru dramatycznego, teatru-tańca, musicalu oraz telewizji.
Wioleta to absolwentka Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim, Magistrantka Choreografii na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Stypendystka Prestiżowej Szkoły Tańca Broadway Dance Centre w Nowym Jorku. Patryk ukończył Filozofię na Uniwersytecie Gdańskim oraz jest magistrantem Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom zawodowego artysty tańca zdobył w ZASP.
Wioleta Fiuk i Patryk Gacki od lat tworzą autorski teatr tańca Dzikistyl Company, który w Polsce zasłynął oryginalnością stworzonej przez nich techniki, otwierającej kody tańca współczesnego na nowy rodzaj eksploracji. Są autorami ruchu scenicznego do spektakli dramatycznych w całej Polsce (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr Jaracza w Olsztynie, Teatr Lubuski w Zielonej Górze, Teatr Zagłębia w Sosnowcu itd.).
Szerokiej publiczności znani są jako zwycięzcy tanecznych programów telewizyjnych You Can Dance i Got to Dance. Opracowują ruch w teledyskach, na profesjonalnych sesjach zdjęciowych. Pracują również jako tancerze w teatrach muzycznych. (Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Muzyczny Roma w Warszawie).
Laura Adel – mgr sztuki w dziedzinie Sztuki Mediów ASP Wrocław, gdzie aktualnie pracuje oraz wykłada. W swojej twórczości bada zasady percepcji oraz właściwości przestrzeni osadzając działania artystyczne w nowomedialnym środowisku. Finalistka oraz laureatka wielu krajowych jak i międzynarodowych konkursów. Bierze czynny udział w festiwalach oraz wystawach między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku czy w ramach Urban Screen Production prezentując swoje prace wideo w Australii, Kanadzie i Nowej Zelandii. Działalność artystyczną łączy z pracą w postprodukcji filmowej gdzie wykonuje również efekty specjalne.
Fragmenty recenzji:
Ich atutem jest płynność, pomysłowość i inwencja, to w jaki sposób mogą splatać swoje plastyczne ciała w całkowitej harmonii ze sobą. Podobnie jak w przypadku olimpijskich pływaków synchronicznych, pojawia się totalna symbioza, zanurzenie w siebie i to, co widzimy w harmonii ruchu, zaufania, zależności i wspólnoty. To, gdy wchodzą w interakcję poprzez formę, w której się wyróżniają, to, co zostało rozmyte zalewem tropów, staje się znaczące, szczere i hipnotyczne. To tam tworzą uderzający język, którym zgłębiają świeże spojrzenie na taniec połączony z teatrem dramatycznym pokazali gdańscy pionierzy Dzikistyl Company, czyli Wioleta Fiuk i Patryk Gacki.
Agata Olszewska (gdańsk.pl)Szekspirowski Kaliban, antybohater Burzy to figura zdegradowana, zmuszona do uległości, służąca ze strachu i pełna nienawiści. Cytując tę postać w ramach rozważań współczesnego człowieka, Patryka Dariusz Gacki sugeruje jego coraz gorszą kondycję egzystencjalną, która prędzej czy później doprowadzi do całkowitego upadku duchowego – Klaudia Popielska (Głos wolontariatu Festiwal Szekspirowski)

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.