“WIĘZI” WERNISAŻ WYSTAWY PRAC IWONY BOLIŃSKIEJ-WALENDZIK W MBP W OSTRÓDZIE

W środę 19 września, w czytelni MBP w Ostródzie odbył się wernisaż wystawy prac Iwony Bolińskiej – Walendzik.  Artystka urodziła się w Morągu, mieszka i tworzy w Olsztynie. Posiada tytuł doktora sztuk pięknych.

Głównym polem działalności twórczej Iwony Bolińskiej – Walendzik jest batik. Do stworzenia obrazu tą techniką potrzebna jest bawełniana lub jedwabna tkanina, wosk i barwniki. Na materiale rysuje się wzór płynnym woskiem. Po wyschnięciu wosku tkaninę zanurza się w barwniku, który farbuje tylko miejsca niezamaskowane warstwą wosku. Fragmenty pokryte woskiem zachowują pierwotny kolor materiału. Dla uzyskania urozmaiconych wzorów woskowanie i farbowanie różnymi barwnikami powtarza się wielokrotnie.

Wystawa nosi tytuł „Więzi”. Nadając taki tytuł artystka chciała podkreślić więzi, jakie ją osobiście łączą z Ostródą, bo tu mieszka jej rodzina. Chciała też wskazać na więzi, które łączą nas wszystkich z przeszłością, ponieważ nie da się funkcjonować w oderwaniu od tego, co było i nie da się funkcjonować w pojedynkę. Właściwie jesteśmy skazani na powiązania.

Obrazy można obejrzeć w holu i w czytelni MBP do 23 października 2017 roku.

Więcej informacji na temat Iwony Bolińskiej – Walendzik można znaleźć  tu:

 

http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Iwona_Boli%C5%84ska-Walendzik

Tekst i zdjęcia: Janka Gukiewicz

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.