DZIĘKI UCZNIOM Z SAMBOROWA ODNOGA RZEKI POBURZANKI DOSTANIE NOWĄ NAZWĘ

W Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu na nazwę odnogi rzeki Poburzanki.

 

Pomysł konkursu zrodził się podczas warsztatów terenowych „Naddrwęckie krajobrazy Samborowa – krajobrazy naszego dziedzictwa”, realizowanych 21 września 2017 roku w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. W trakcie wędrówki wzdłuż Drwęcy uczniowie samborowskiej szkoły, biorący udział w warsztatach zauważyli, że rzeka Poburzanka przy ujściu do Drwęcy jest zarośnięta i zaniedbana. Uznali, że taka sytuacja psuje wizerunek wsi. Zauważyli też, że brzegi innego strumienia, który mijaliśmy po drodze, są uporządkowane i czyste. Przy tej okazji wyniknęła dyskusja na temat nazwy tego strumienia. Gdy uczniowie dowiedzieli się, że na piaszczystych terenach między ujściem obu rzeczek do Drwęcy (okolice ulic Kwiatowej i Słonecznej) na przełomie lat 80./90. XX wieku odkryto intensywne ślady osadnictwa pradziejowego i wczesnośredniowiecznego, wystąpili z propozycją wymyślenia specjalnej nazwy tego cieku. Pani Alicja Szarzyńska, kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie (OCEE/W-MODN), zachęciła do zorganizowania konkursu na taką nazwę.

Zasady konkursu przygotowały i  nad przebiegiem konkursu czuwały nauczycielki języka polskiego. Nagrody, sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, zapewniło OCEE/W-MODN. Do udziału w konkursie aktywnie włączyło się czternastu uczniów klas IIa, IIb i III gimnazjum. Komisja złożona z Alicji Szarzyńskiej, Wiesława Skrobota i Sekretarza Gminy Ostróda Cezarego Wawrzyńskiego, dokonała przeglądu propozycji. Wśród nich wyraźnie wyróżniło się zgłoszenie Piotra Kowalskiego z klasy III. Uczeń przygotował 14 propozycji nazw z uzasadnieniem (m.in. Samborzanka, Poboruga, Strurzanka), ujawniając przy tym dużą pomysłowość i rozległą wiedzę historyczną. Praca ta została oceniona jako najlepsza. Bardzo ciekawe okazały się także propozycje Mai Morenc z klasy IIa (Kamyrza) i Krystiana Pastora z klasy III (Przyburzanka) – oba pomysły otrzymały dwie równorzędne drugie nagrody. Jako trzecią, którą warto wyróżnić, komisja wybrała nazwę zaproponowaną przez Dominika Zalewskiego z klasy IIb (Delta Samborowska). Docenione zostało zaangażowanie wszystkich uczniów, którzy przystąpili do konkursu – otrzymali dyplomy i upominki w postaci kompletów publikacji historycznych i przyrodniczych dotyczących naszego regionu.

Wiesław Skrobot w trakcie spotkania przedstawił prezentację opowiadającą o nazwie rzeki Poburzanki i o jej ujściu do Drwęcy („Poburzanka czy Pobórzanka? Nasza ważna rzeka”). Sekretarz Gminy Ostróda Cezary Wawrzyński pochwalił młodzież za pomysł konkursu i poinformował wszystkich zebranych o podjęciu przez władze Gminy Ostróda inicjatywy podjęcia uchwały w sprawie uregulowania nazewnictwa rzeki Poburzanki i skierowania jej do władz państwowych.

Gościem specjalnym spotkania podsumowującego konkurs była Anna Krzyżanowska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Iława. Wizyta Pani Nadleśniczy, która podziękowała młodzieży za zaangażowanie w aktywne poszerzanie wiedzy o okolicy miejsca swego zamieszkania, związana była z planami współpracy w ramach projektów dotyczących uporządkowania miejsca po dawnym młynie Lichotki i starego cmentarza nad inną pobliską rzeką – Gizelą.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.