EKONOMIK WIE, JAK ZDROWO ŻYĆ

„ Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”.

Tradycyjnie, jak co roku, w Ekonomiku uczniowie klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych spotkali się na warsztatach kulinarnych w ramach projektu „ Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”.

Projekt ten jest realizowany w ramach programu profilaktyki prozdrowotnej finansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Ostródzie. Warsztaty przeprowadził Pan Jarosław Flis właściciel firmy Flis-Pol w Miłomłynie, tradycyjnego Zakładu Wędliniarskiego, członka Dziedzictwa Kulinarnego na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Uczniowie pod okiem szefa, z naturalnych i wyselekcjonowanych surowców oraz wytwarzanych tradycyjnie produktów przygotowali menu, które odzwierciedla tradycję kuchni naszego regionu. Z przystawek zimnych zaserwowano: carpaccio z wędzonką miłomłyńską na burakach z dodatkiem sera koziego, wybór swojskich wędlin min. kiełbasa polska i krakowska, polędwiczki wędzone na zimno, deska serów kozich z dodatkiem żurawiny, kozieradki i czarnuszki.

Z dań głównych przyrządzono i wydano rosół wołowy z pierożkami, kaczkę faszerowaną w całości z jabłkami, stek z polędwicy wołowej z pieczonymi ziemniakami, pierś z kaczki z sosem żurawinowym i purre z buraków, kotlet schabowy podany z puree selera i dyni, polędwiczkę wieprzową z pudrem z grzybów z sosem rydzowym, oraz udka kacze pieczone i kotlety devolay z zestawem surówek z dodatkami, a także polędwiczki z ryby zapiekane w sosie śmietanowo-chrzanowym. Na deser zaś podano koktajl jogurtowo – bananowy garnirowany pomarańczą.

Tak szeroki wybór potraw pozwolił młodzieży odkryć prawdziwe bogactwo i różnorodność smaków i stanowi źródło inspiracji do własnych kulinarnych poszukiwań.

Pan Jarosław przekazał uczniom wiele cennych wskazówek i umiejętności dotyczących technik kulinarnych i procesów technologicznych, które pozwalają zachować wartości odżywcze produktów i korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Warsztaty pozwoliły także ukazać wpływ złego odżywiania na zdrowie oraz zainspirowały młodzież do podejmowania na terenie szkoły lub poza nią różnych działań promujących zdrowy styl życia.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem brali udział w przygotowaniach zdrowych dań.

Na zakończenie zajęć otrzymali drobne upominki. Było smacznie, zdrowo
i kolorowo.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu opracowanego przez Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petőfi.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.