GÓRSKA PRZYGODA DZIECI Z CZTERECH SZKÓŁ GMINY OSTRÓDA

Uczniowie z czterech szkół Gminy Ostróda uczestniczący w projekcie “Szkolna Akademia Przyszłości” – rozwijanie kompetencji matematyczno – przyrodniczych w klasach IV – VI mają za sobą pierwszy wyjazd projektowy.

Obóz naukowy mający na celu wzbudzenie u uczniów zainteresowanie nauką przedmiotów ścisłych odbywał się w dniach 10 – 16 lipca 2017 r. w Zakopanym. Pod okiem wykwalifikowanej kadry 40 dzieci przez tydzień poprzez eksperymenty i zajęcia terenowe zgłębiało tajniki zjawisk rządzących światem. Planowane są jeszcze trzy turnusy, w sumie z tygodniowego bezpłatnego interaktywnego wypoczynku skorzysta 160 dzieci.
Ideą projektu jest ukazanie uczniom zalet nauczania metodą eksperymentu, ponieważ nauka w praktyce pozwala uczyć się szybciej i bez wysiłku.
Nauka poprzez przykłady i doświadczenia, najlepiej osobiste pozwala trwale zapamiętywać o wiele więcej informacji niżeli ucząc się z książką w ręku. Istotnym jest też fakt, że poza efektywną nauką ważna jest też motywacja i wiara we własne możliwości. Dlatego też mamy nadzieję że taka forma prowadzenia procesu edukacyjnego przyniesie oczekiwane rezultaty i podczas przyszłych zajęć projektowych, które prowadzone będą przez cały następny rok szkolny uczniom nie zabraknie motywacji do nauczania przez doświadczanie.
Projekt realizowany jest przez Gminę Ostróda, uczestniczy w nim 160 dzieci – uczniów szkół podstawowych w Brzydowie, Tyrowie, Szyldaku i Zwierzewie.
W programie obozu znalazło się wiele atrakcji m.in.: wejście na Gubałówkę, wizyta w Dolinie Chochołowskiej, Dolinie Kościeliskiej,  lekcja muzealna „Rzadkie zwierzęta Tatr” w „Tatrzańskim Parku Narodowym”, zajęcia przyrodnicze w Ośrodku Edukacji Leśnej w Zakopanym, zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Oczywiście wycieczka do Krakowa nie mogłaby zostać zaliczona bez spotkania z ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim. Dużą atrakcję okazał się pobyt na Łysej Polanie i przejście na słowacką stronę, dzieci nie spodziewały się że będą za granicą, dla wielu z nich był to pierwszy pobyt poza granicami kraju.
Oprócz wycieczek w programie obozu znalazły się warsztaty robotyczne, na których wielkie zainteresowanie wzbudziły walki robotów. zajęcia laboratoryjne, podczas których dzieci bardzo chętnie brały udział w przeprowadzaniu wielu widowiskowych eksperymentów. Przeprowadzone zostały też zajęcia z surwiwalu, olimpiada matematyczna, liczne gry edukacyjne i zabawy zespołowe, nie obyło się bez ogniska i dyskoteki.
Na zakończenie obozu wszyscy uczestnicy otrzymali obozowe koszulki z logo projektu. Wszystkie konkursy i rywalizacje kończyły się nagrodami. To było sześć wspaniałych wypełnionych po brzegi atrakcjami dni. Minęły, ale to dopiero początek przygody z projektem. Oprócz całorocznych warsztatów w zakresie przedmiotów przyrodniczych i matematyki pn. „Młodzi Naukowcy”, zorganizowane zostaną dwie wycieczki: do Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu oraz do Błękitnej Szkoły Hel. Na zakończenie projektu także planowane są wyjazdy naukowe dla wszystkich 160 uczestników projektu.
Źródło: Gmina Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.