OGÓLNIAK I TYDZIEŃ BAŻYŃSKIEGO

W ostatnim tygodniu września (21.09 – 25.09.2020 r.) obchodzone było święto patrona Liceum Ogólnokształcącego nr. 1 w Ostródzie – Jana Bażyńskiego herbu rodu Baysen.

Z tej okazji na godzinach wychowawczych, we wszystkich klasach pierwszych, został przeprowadzony konkurs z wiedzy o patronie szkoły. Uczniowie rozwiązali quiz w aplikacji Kahoot, na podstawie obejrzanej prezentacji o Janie Bażyńskim. Osoby, które uzyskały najlepszy wynik w każdej klasie, zostały nagrodzone książką o historii szkoły i budynku oraz słodką niespodzianką. Zwycięzcami konkursu zostali: Jakub Staniszewski z kl. I A, Maciej Klikowicz z kl. I B, Mariusz Rochowicz z kl. I C oraz Mateusz Paszkowski z kl. I D. To właśnie Ci uczniowie wiedzieli najwięcej o naszym patronie.
Poza tym, na parterze w holu szkoły została zaprezentowana wystawa okolicznościowa. Biblioteka udostępniła młodzieży kronikę szkolną, w której m.in. można było przeczytać pamiątkowy wpis z 1966 r., dotyczący nadania imienia Jana Bażyńskiego naszemu liceum.
Na wystawie można było też zobaczyć herb rodu Bażyńskich oraz wiele interesujących, historycznych książek, dokumentów, przybliżających postać patrona liceum i czasów, w jakich żył.
Główną zasługą Jana Bażyńskiego było odzyskanie przez Polskę Pomorza Gdańskiego XV w., przyłączenie Warmii i uznanie lennem Polski Państwa Krzyżackiego. Pamiętajmy, że  patron szkoły był wybitnym mężem stanu i wielkim politykiem, który doprowadził do podpisania aktu inkorporacji ziem pruskich do Królestwa Polskiego dnia 6.03.1454 r. Uczniowie „Bażyniaka” są bardzo dumni ze swego patrona.
A. Dota Kubińska, I. Olszewska, Ż. Pilis

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.