OTWARTO CENTRUM EDUKACJI TECHNICZNEJ W ”STASZICU”

W Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie, w dniu 16 września odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Edukacji Technicznej HASS.

Ideą przedsięwzięcia było stworzenie dwóch nowych pracowni do obsługi i programowania obrabiarek sterownych numerycznie oraz obróbki ręcznej. Dzięki temu projektowi młodzież zyskała możliwość szkolenia praktycznego na najnowszych obrabiarkach CNC, które są wykorzystywane przy precyzyjnej obróbce metali – odlewy z żeliwa i metali nieżelaznych, stali i aluminium.
Pierwsza pracownia służy do obsługi i programowania obrabiarek sterownych numerycznie i wyposażona została w nowoczesny sprzęt umożliwiający kompleksową naukę programowania i obsługi obrabiarek CNC (stanowiska komputerowe wyposażone w programy CAD/CAM, drukarkę 3D umożliwiającą szybkie prototypowanie zaprojektowanych części, symulatory obróbcze umożliwiające bezpieczną naukę programowania zakończoną graficzną symulacją obróbki oraz nowoczesne obrabiarki amerykańskiej firmy HAAS).

Druga pracownia, obróbki ręcznej – to kuźnia podstaw technicznych, pomiarów warsztatowych, umożliwiająca naukę obsługi podstawowych narządzi i maszyn ślusarsko–mechanicznych, kształtująca umiejętności ogólnoślusarskie. W ramach projektu zmodernizowana została również pracownia obrabiarek konwencjonalnych, które były eksploatowane od lat siedemdziesiątych XX wieku.

Od roku szkolnego 2020/2021 w ZSZ im. S. Staszica została uruchomiona nowa specjalizacja: technik mechanik – programowanie i obsługa obrabiarek CNC. Aktualnie szkoła, jako jedyna w powiecie ostródzkim, kształci w tym zawodzie już 2 roczniki uczniów.

Warto podkreślić, że Polska znajduje się na pierwszym miejscu w Europie pod względem ilości i rozwoju sieci Centrów Edukacji Technicznej HAAS, a Pracownie Ćwiczeń Praktycznych ostródzkiego „Staszica” dołączą do elity, jako 31 jej przedstawiciel.

W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in.: Wicestarosta Jan Kacprzyk, Radni Powiatu Ostródzkiego, Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski w asyście Dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki Małgorzaty Hochlajtner, Dyrektor ZSZ im. S. Staszica i CKU Anna Teodorowicz, dyrektor Działu Projektów Andrzej Łaszczyk, Ks. prałat Roman Wiśniowiecki.

Źródło informacji/fot.: ZSZ im. Stanisława Staszica w Ostródzie
Materiał filmowy: Telewizja Mazury

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.