PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE W GIMNAZJUM NR 1

Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy” – Ks. Piotr Skarga

Wolność była, jest i będzie na zawsze  wpisana w serca i  dusze Polaków.

Już w czwartek 10 listopada uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie upamiętnili kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. W ramach V Edycji Ogólnopolskiej Akcji “Rozśpiewana przerwa – patriotyczne śpiewanie” szkoła od rana rozbrzmiewała dźwiękami patriotycznych pieśni i piosenek.

Zgromadzeni  w sali gimnastycznej gimnazjaliści ramię w ramię ze swoimi nauczycielami dźwięcznym głosem i pełną piersią odśpiewali  wspólnie następujące pieśni: „Rota”, „Piechota”, „Legiony”, „Wojenko, wojenko” i „Mazurek Dąbrowskiego”. Każdy utwór poprzedzał  krótki komentarz, który był jednocześnie informacją o dziejach naszej Ojczyzny i historii wykonywanej pieśni. Całość dopełniała prezentacja przypominająca zebranym ważne wydarzenia dotyczące utraty a następnie odzyskania niepodległości przez Polskę. Podobne informacje pojawiły się także na każdym z pięter szkoły.

Przedsięwzięcie przygotowały klasy 1c, 1a oraz 2c i 2a pod opieką Katarzyny Ślusarz i Magdaleny Popławskiej. Nad wokalną stroną przedsięwzięcia czuwała Iwona Ciunelis. Ważną rolę chóru podtrzymującego śpiew grupowy pełniła tego dnia klasa teatralno–artystyczna.

Świąteczny dzień 11 listopada również spędziliśmy bardzo patriotycznie. Delegacja szkoły złozona z dyrektor Marioli Piekutowskiej, uczniów, nauczycieli i Pocztu Sztandarowego uczestniczyła w Mszy św. w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i Orkiestry Miejskiej, która została odprawiona w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Ostródzie.

Po nabożeństwie miało miejsce niezwykle podniosłe wydarzenie. Nasi uczniowie – Strzelcy Jednostki Strzeleckiej 1013 w Ostródzie – złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar, przyrzekając wierność i służbę Ojczyźnie. Następnie przedstawiciele Gimnazjum złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP .

Oba Patriotyczne Dni z udziałem uczniów naszego Gimnazjum pokazały, że patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi szlachetnych serc.

Magdalena Popławska – Gimnazjum nr 1 w Ostródzie

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.