“PRZEDSZKOLAK MAŁYM WIELKIM PATRIOTĄ”

„Kto Ty jesteś? – Polak mały” – tak brzmiały słowa katechizmu polskiego dziecka podczas uroczystej akademii w Przedszkolu nr 1 w Ostródzie.

Przedszkolaki uroczyście świętowały 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny przedstawiły dzieci z najstarszych grup, 6-latki opowiedziały ważne momenty z historii naszej Ojczyzny,  okresu niewoli, o tym, jak w Polakach rodziła się nadzieja i duch walki aby odzyskać wolność. Dzieci wspólnie z pracownikami przedszkola i zaproszonymi gośćmi zaśpiewały hymn Polski. Uczestnicy uroczystości wysłuchali pieśni patriotycznych śpiewanych przez 6-latki.  Dzieci  ubrane w regionalne stroje zatańczyły taniec mazurski „Szot”. Zakończeniem wspólnej uroczystości stanowiło podsumowanie konkursu plastycznego „100 lat niepodległości”. Starszaki zaprosiły również swoich bliskich, aby razem świętować wolność naszego kraju i wspólnie pamiętać o tych, którzy oddali za naszą wspólną Polskę  swoje życie.

W związku z ogłoszeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rok dla Niepodległej” w naszym przedszkolu głównym priorytetem jest kształtowanie u dzieci postaw patriotycznych. Uczymy szacunku do Ojczyzny, do symboli narodowych, do historii naszego kraju. Umożliwiamy dzieciom przeżywanie podniosłego nastroju podczas ważnych świąt narodowych. Dzieci słuchają legend, opowiadań i pieśni patriotycznych, rozmawiamy na temat treści wysłuchanych utworów. Ważną rolę w kształtowaniu postawy patrioty odgrywa też rozwijanie szacunku i dostrzeżenie piękna przyrody ojczystej oraz kultury Polski. Dzieci biorą udział w wycieczkach przyrodniczych, spotkaniach z osobami z naszego regionu, odwiedzają miejsca związane z historią i tradycjami Ostródy, mają możliwość uczestnictwa w koncertach filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, poznają historię słynnych Polaków. Czerpanie z naszej historii i kultury jest najlepszym sposobem podtrzymywania tożsamości narodowej.

Tekst i foto: Nauczycielki dzieci 6-letnich

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.