SP W SZYLDAKU NA WYCIECZCE W RAMACH AKCJI “POZNAJ POLSKĘ”

Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Szyldaku na wycieczce do Trójmiasta w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”.

W dniu 1 grudnia 2022 roku uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Szyldaku wraz z opiekunkami, wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Wycieczka została zorganizowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, dzięki czemu dzieci nie ponosiły żadnych kosztów z nią związanych.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej i pogłębienie wiedzy o tym tragicznym okresie w dziejach historii naszego kraju. W muzeum wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja podzielona jest na 18 sekcji tematycznych. Przedstawia polskie doświadczenie wojny, które wpisano w szerszy kontekst europejski i światowy. Uczniowie oglądali archiwalne fotografie i filmy, obejrzeli relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznali się z interaktywnymi mapami. Analizowali eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej.
Niezapomniane wrażenie wywołała ściana wzniesiona z replik walizek ludzi zwożonych do obozów koncentracyjnych. Duże wrażenie na uczniach zrobiły również dwa czołgi (radziecki T-34 i amerykański M4) oraz zawieszone pod sufitem repliki bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Jednak największe zdziwienie wszystkich spowodowały dwie rekonstrukcje fragmentów ulicy. Pierwsza z nich przedstawia stolicę w przededniu wojny, zaś druga tuż po jej zakończeniu. Wizyta w tym muzeum uświadomiła uczniom tragizm wojny.
W drugiej części wycieczki uczniowie odwiedzili Gdynię, a w niej Centrum Nauki Experyment. Atrakcjami były tam interaktywne wystawy, dzięki którym dzieci mogły poznawać poprzez doświadczanie i eksperymentowanie – świetnie się przy tym bawiąc. Wprawiały w ruch przeróżne maszyny, badały tkanki pod mikroskopem, musiały połączyć elementy- organy wewnętrzne człowieka- manekina i umieścić je w odpowiednich miejscach. Bawiły się na ciekawych, tematycznych placach zabaw, testowały swoją wytrzymałość podczas aktywności a także uczyły się udzielania pierwszej pomocy na manekinie. W restauracji na terenie obiektu dzieci zjadły posiłek.
Wycieczka nie tylko zintegrowała grupę, lecz okazała się również znakomitą i ciekawą lekcją z wielu dziedzin nauki. Wszystkie dzieci wróciły do domu pełne wrażeń, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.