„SZKOLNA AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI” W BRZYDOWIE, TYROWIE, SZYLDAKU I ZWIERZEWIE

Gmina Ostróda otrzymała dofinansowanie na realizację projektu pt. „Szkolna Akademia Przyszłości” – rozwijanie kompetencji matematyczno – przyrodniczych w klasach IV – VI. Projekt realizowany jest w szkołach podstawowych w Szyldaku, Brzydowie, Tyrowie i Zwierzewie.

Inauguracja projektu odbyła się w piątek 24 lutego w Szkole Podstawowej w Brzydowie podczas niekonwencjonalnej konferencji. Oprócz uczniów ze wszystkich czterech szkół ujętych w projekcie i kadry szkolnej wziął udział wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, Kierownik Gminnego Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Ewa Malinowska oraz koordynatorka projektu Magdalena Muraszko.

Widowiskowe pokazy doświadczeń wykonało Stowarzyszenie Niezależna Grupa Popularyzatorów Nauki EKSPERYMENTATORZY. Jej członkowie przyjechali aż z Katowic, aby przekazać wiedzę z zakresu chemii, fizyki i biologii, bawiąc, inspirując oraz zadziwiając. Rzeczywiście udało im się to zrobić.

Obecni na sali uczniowie żywiołowo reagowali na pokazywane doświadczenia. Nie brakowało osób chętnych do pomocy przy eksperymentach, które niejednokrotnie wywoływały wśród milusińskich zdumienie, a nawet zachwyt.

Na pewno dzięki tak nietypowej i ciekawej lekcji pociechy dużo nauczyły się o zadziwiającym świecie nauk przyrodniczych. Nawet maluszki z grupy przedszkolnej po powrocie do swoich domów z przejęciem opowiadały o tym spotkaniu np. wspominając jak zgasł ogień na ręce zabezpieczonej pianą.

Środki  na Szkolną Akademię Przyszłości pochodzą z Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 – Europejski Fundusz Społeczny. Całkowity koszt projektu wynosi 1 130 819,95 zł, z czego wsparcie ze środków Unii Europejskiej to aż 95%, czyli 1 074 279,95 zł.

Dzięki środkom unijnym w gminie Ostróda zostanie podniesiona jakość oferty edukacyjnej ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych uczniów poprzez stworzenie warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu. Celem głównym projektu jest podniesienie u uczniów klas IV – VI z 4 szkół z terenu gminy Ostróda poziomu kompetencji w zakresie przedmiotów przyrodniczych i matematyki.

Poza zajęciami dla uczniów, planowane jest także przeszkolenie nauczycieli w zakresie nauczania opartego na metodzie eksperymentu oraz wyposażenie szkolnych pracowni przedmiotowych w pomoce naukowe do nauczania tych przedmiotów.

W projekcie udział wezmą także rodzice. W każdej z czterech szkół organizowane będą zajęcia dla dzieci i spotkania dla rodziców, dodatkową atrakcję stanowiły będą wyjazdy i wycieczki naukowe.

Okres realizacji projektu: od 01.01.2017 do 31.08.2018

Źródło: Gmina Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.