TURYSTYCZNASZKOŁA – MOBILNE CENTRUM EDUKACJI W IDZBARKU

W poniedziałek 16 maja w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Idzbarku rozpoczęła się kontynuacja projektu „Turystyczna szkoła”. Dzieci i młodzież z miejscowych szkół miały okazję jako pierwsze w 2022 roku przetestować Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła przygotowane dla nich przez Polską Organizację Turystyczną.

Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży, nauczycieli, a pośrednio także rodziców. Ma na celu zachęcić do podróżowania po Polsce i poznawania najróżniejszych zakątków kraju, na których zwiedzanie można przeznaczyć również środki z Polskiego Bonu Turystycznego. „Turystyczna Szkoła” jest działaniem realizowanym przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki, przy udziale lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych.

Jednym z kluczowych elementów programu jest Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła (MCETS), które, o ile sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, jesienią będzie odwiedzać szkoły podstawowe w całym kraju niezależnie od ich wielkości czy usytuowania.

Mobilne Centrum Edukacji to nowoczesna, multimedialna przestrzeń pozwalającą na edukację poprzez zabawę. Atrakcje są dopasowane do dwóch grup wiekowych: dzieci z klas I-III oraz uczniów klas IV-VIII. Cała przestrzeń podzielona jest na kilka stref, a na wejściu gości wita humanoidalny robot Pepper. Dzieci i młodzież odwiedzające MCETS korzystają m.in. z aplikacji wykorzystujących augmented reality, stołów multimedialnych, tabletów z aplikacjami, czy rozwiązań virtual reality pozwalających na wirtualne zwiedzanie. Nie brakuje także tradycyjnych gier i zabaw, takich jak choćby kompletowanie plecaka turystycznego, testowanie sprzętu rekreacyjnego, kompletowanie apteczki turystycznej czy nauka korzystania z kompasu. Jedna ze stref została przygotowana przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze (GOPR). Ratownicy zapoznają w niej młodych turystów z zasadami zachowania w górach oraz udzielania pierwszej pomocy.

Podczas premierowej trasy Mobilnego Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła w 2021 roku po 24 miejscowościach odwiedziło je prawie 14 tysięcy dzieci z około 100 szkół z całej Polski.

Edukacja dla rozwoju branży

Ograniczenie działalności w sektorze turystyki w ostatnich dwóch latach zmusiło wiele podmiotów do zmniejszenia zatrudnienia. Jest to jeden z najbardziej widocznych i negatywnych efektów epidemii.  Odpływ pracowników do innych sektorów, w nieodległej przyszłości może mieć negatywne skutki w zakresie odbudowy operacyjności w podmiotach turystycznych. Między innymi dlatego część przestrzeni MCETS zostanie także udostępniona szkołom branżowym – hotelarskim i turystycznym chcącym promować swoją ofertę edukacyjną wśród uczniów starszych klas. W przyszłości mogą oni rozwijać się właśnie w tym kierunku i zasilić kadry specjalistów branży turystycznej.

Turystyka to dziedzina interdyscyplinarna, dająca możliwości do rozwoju osobom o różnych kwalifikacjach.  Wymaga kreatywności, umiejętności budowania relacji, oferując w zamian możliwość ciągłego rozwoju.  Promocja pracy w turystyce powinna być narzędziem kształtowania wizerunku całego sektora.  Ponieważ turystyka opiera się przede wszystkim na usługach, dobrze wykształcone kadry będą stanowić o konkurencyjności poszczególnych podmiotów oraz kreowaniu pozytywnego wizerunku miejsc.

Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła funkcjonuje także w internecie za pośrednictwem strony internetowej https://turystycznaszkola.gov.pl/mobilne-centrum-edukacji/ zawierającej kompendium wiedzy i materiałów dydaktycznych dotyczących turystyki oraz bezpieczeństwa w czasie podróży okraszone doskonałą zabawą za pośrednictwem quizów.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.