ZMIANY W GMINIE OSTRÓDA W ZWIĄZKU Z REFORMĄ OŚWIATY

Likwidacja Szkoły Podstawowej im. Synów Pułku w Starych Jabłonkach i Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Ostródzie, przekształcenie gimnazjum w Durągu w szkołę podstawową oraz przejęcie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Idzbarku – to najważniejsze zmiany proponowane przez gminę Ostróda w związku z wchodzącą w życie reformą oświaty.

Spotkania spotykają się z dużym zainteresowaniem rodziców i nauczycieli.

1 września 2017 roku to znamienna data dla wielu społeczności szkolnych. Tego dnia ma wejść w życie reforma oświaty, która wprowadza wiele zmian w życie uczniów i nauczycieli. Trwają spotkania w szkołach, które zapoznają rodziców i nauczycieli z planowanymi zmianami. O tym właśnie rozmawiano podczas spotkania w Szkole Podstawowej w Brzydowie w czwartek, 9 lutego. Uczestniczyli w nim m.in. rodzice uczniów, nauczyciele i pracownicy ze SP w Brzydowie, sołtysi, Ewa Malinowska – niedawno powołana kierownik gminnego referatu Oświaty, Kultury i Sportu oraz wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas. Ten ostatni przedstawił projekt zmian planowanych w gminie w związku z reformą oświaty.

Od 1 września 2017 roku na terenie gminy będzie 9 szkół podstawowych. Znajdować się one będą w Tyrowie, Samborowie, Lipowie, Durągu, Brzydowie, Pietrzwałdzie, Idzbarku,  Szyldaku i Zwierzewie. W ramach tych szkół będą oczywiście funkcjonować klasy gimnazjalne, które za 2 lata przestaną istnieć. Jak podkreślił wójt, takie zmiany są konieczne i optymalne, by zapewnić funkcjonowanie wszystkich 9 placówek.

Co z tego wynika?

Z dniem 1 września zlikwidowane zostanie Gimnazjum im. Jana Twardowskiego w Ostródzie. Oddziały gimnazjalne z tej placówki zostaną przeniesione do Zwierzewa. Nie będzie żadnych zajęć dydaktycznych w budynku po Gimnazjum im. J. Twardowskiego.

Obecne gimnazjum w Durągu.

Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu ulegnie przekształceniu w najpierw siedmio-, a potem ośmioklasową szkołę podstawową. Będą uczęszczać do niego uczniowie z Durąga, Pancerzyna, Lichtajn, Kraplewa, Dziadyk, Rynu, Bednarki i Miejskiej Woli. Są to zmiany bardzo istotne dla dzieci z Kraplewa i Lichtajn, które uczęszczały dotychczas do SP w Brzydowie oraz dla dzieci z Durąga, których część uczyła się w Szczepankowie lub w Brzydowie. Klasy zerowe oraz oddziały przedszkolne pozostaną w SP w Brzydowie. Z tej ostatniej placówki ubędzie ok. 50 uczniów, co spotkało się z dużymi obawami zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli.

Zlikwidowana zostanie mała Szkoła Podstawowa im. Synów Pułku w Starych Jabłonkach, do której obecnie uczęszcza siedemnaścioro dzieci. Kadra nauczycielska z tej placówki zostanie dołączona najprawdopodobniej do szkoły w Durągu, zaś dzieci będą uczęszczać do szkoły w Idzbarku.

Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Idzbarku, którym do tej pory zarządzało Stowarzyszenie zostanie przejęty przez samorząd. Z taką inicjatywą wystąpiło do władz gminnych samo Stowarzyszenie.

Szkoła Podstawowa w Brzydowie

– Chciałbym, żeby reforma była wprowadzona w naszej gminie od 1 września. By wszystkie zmiany zrobić  w jednym momencie. Moglibyśmy tą reformę rozłożyć na 2 lata, ale muszę Państwu powiedzieć, że jeśli zrobimy to od 1 września praktycznie nie ma obaw, że jakikolwiek nauczyciel, czy pracownik administracyjny, pomocniczy straci pracę w naszej jednostce – powiedział Bogusław Fijas.

Ostatecznie wszystko rozstrzygnie się na sesji Rady Gminy, która odbędzie się 17 lutego.

Podczas spotkania wielu rodziców przedstawiało swoje wątpliwości. Związane one były m.in. z powstaniem nowych placówek, dojazdami czy sześciolatkami, które wcześniej zaczęły uczęszczać do klas pierwszych. Rodzice uczniów chodzących dotychczas do Brzydowa obawiają się, że szkoła straci na tyle dużo uczniów, że w przyszłości będzie problem z zapełnieniem klas.

Ciekawy postulat zgłosił sołtys Rudna – Szymon Woźniak. Zauważył on, że brakuje w gminie przedszkola, w którym rodzice mogliby pozostawić swoje dzieci w godzinach pracy, czyli minimum od 6 rano do 16-tej. Zauważył on, że w samym Rudnie jest dwanaścioro dzieci, które rodzice dowożą do prywatnych przedszkoli w Ostródzie. Bardzo często te pociechy trafiają potem również do szkół miejskich w Ostródzie. Podobna sytuacja jest w wielu innych miejscowościach na terenie gminy.

Bogusław Fijas stwierdził, że nad tym problemem gmina będzie pracować, by w przyszłości w Brzydowie takie pełnowymiarowe przedszkole otworzyć.

Wątpliwości i obaw jest wiele. Jak wszystko potoczy się  w praktyce, tak naprawdę zobaczymy 1 września 2017 roku.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.